Někteří lidé považují světla hnědých hor za záhadné nebo nadpřirozené jevy, ale existuje několik vysvětlení, která jsou považována za pravděpodobnější. Například to, že světla hnědých hor mohou být způsobena přirozenými chemickými reakcemi nebo elektromagnetickými vlnami, které jsou vyzařovány ze země. Jiná teorie připouští, že světla hnědých hor jsou způsobena přirozenou aktivitou mořského života, jako je například pohyb planktonu nebo jiných mikroskopických organismů. V každém případě stále nebylo úplně vysvětleno, co způsobuje světla hnědých hor, a výzkum tohoto fenoménu pokračuje.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Odkud se světla vzala?

Jak říká Wikipedie, tato světla, původně nazývaná světla Brown Mountain, jsou údajná světla duchů poblíž stejnojmenných hor v Severní Karolíně. Poprvé byla světla zmíněna kolem roku 1910, když se v oblasti začalo rozšiřovat elektrické osvětlení.

V roce 1922 vědec George R. Mansfield dokázal, že světla jsou vlaky, světla aut a požáry křovin, čímž skončilo všeobecné znepokojení veřejnosti. Ač byla záhada vysvětlena, vypravěči neustali vymýšlet podivné příběhy. Zdá se tak, že povaha světel se v průběhu let měnila podle měnících se kulturních očekávání.

Teorie byly vždy vyvráceny

Podle zpráv se tato zvláštní světla vyskytují v různých velikostech a barvách od červené přes bílou, žlutou až po modrou, vysoko nad horami, takže nikdy nejsou dostatečně blízko, abychom je mohli prozkoumat.

První pozorování v roce 1771, jež učinil německý inženýr Gerard William de Brahm, obsahovala tvrzení, že Hnědá hora vyzařuje dusíkaté páry, které jsou unášeny větrem. Tato pára se vznítila, a tím vytvořila vzhled světel. Jenže i tato teorie se ukázala jako mylná. I další teorie, jako bažinný plyn a oheň svatého Elma, byly testovány, ale světla rovněž nedokázaly vysvětlit. 

A pak existují teorie těch nejstarších obyvatel. Například indiáni kmene Cherokee tvrdí, že světla existují mnohem déle, než jsme zaznamenali. Považují je za jejich mrtvé předky, kteří hledají své ztracené blízké z války, k níž na hoře došlo.

Teorie vpravdě mimozemské

Samozřejmě, že se mezi teoriemi objevily i ty velmi málo pravděpodobné. Jednak teorie duchařské, jednak mimozemské, spojené s UFO. Zdá se, že nejoblíbenějším vysvětlením světel jsou právě duchové. Jiné lidové pověsti vyprávějí o odvržených milencích, kteří v noci zapalují lucerny a hledají své milence. Například i hnutí UFO začalo ovlivňovat pověsti o Hnědých horách v polovině 20. století. Jeden obchodník, Ralph Lael, vystavoval ve svém obchodě něco, co prohlašoval za mumifikovaného mimozemšťana, a vydal i knihu o jeho údajných setkáních s mimozemšťany na Hnědé hoře. A nebyl sám. "Blízká setkání" se svítícími koulemi se stala v oblasti velmi populární.

Ať už na mimozemšťany věříte, nebo ne, příběh je i tak vzrušující. Světla, ať už nadpřirozená, nebo ne, nás nepřestávají fascinovat. Ať už věřme v duchy našich předků, v obří světlušky, až po strašidelné teorie, jako jsou příběhy o duších zmizelých mužů a žen.

Další záznam světel sleduje zde:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.blueridgeoutdoors.com, en.wikipedia.org/wiki/Brown_Mountain_lights