Zloděj šel krást do sklepa a našel obří komplex záhadných tunelů z doby železné

Ukázka asyrského umění.

Ukázka asyrského umění.

Foto: Profimedia

Nikdo nemá rád zloděje. Například v Egyptě byli zloději a vykradači hrobek jednou z největších příčin zdemolování většiny faraonských a královských hrobek. Ale například v Turecku zloději naopak k významnému nálezu přispěli. Ano, neplánovali to, ale výsledek je velkolepý. Pod domem v Turecku byl totiž díky nim objeven starověký komplex uměleckých děl z doby železné, který znázorňuje božstva i výjevy z běžného života. Vedla k němu díra, jíž zloději prorazili do podlahy.

Božstva naznačují, že vápencový komplex byl "místem regionálního kultu plodnosti syrsko-anatolských a aramejských božstev s rituály pod dohledem raně novoasyrských autorit", jak uvedl Selim Ferruh Adalı, docent historie na Univerzitě sociálních věd v turecké Ankaře.

 Pinterest

Díky lupičům byl odkryt klenot

K neobvyklému nálezu došlo v roce 2017 v tureckém městě Başbük, kam dorazila policie, která tak překazila loupežný útok v dvoupatrovém domě. Při vyšetřování loupeže policisté náhodně narazili na starověký komplex plodnosti umístěný pod místním domem. Konkrétně se jedná o ukázku skalního umění zobrazující osm božstev. Mezi nimi je i Atargatis, syrská bohyně plodnosti.

Při vyšetřování loupeže si vyšetřovatelé všimli desky zasazené do skály a odhalili tak umělý otvor, který lupiči vyřízli před dlážděné přízemí domu. Zavolali ihned archeology, kteří zjistili, že úzký otvor vedl do rozsáhlé podzemní komory o délce 98 metrů vytesané ve vápenci.

Na video o nálezu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Neobvyklý objev

Jak se později ukázalo, ona komora vedla do horní galerie dlouhým klesajícím schodištěm. Eroze vyplnila podzemní prostory sedimentem, jehož část byla odstraněna a odhalila obrovskou stěnu plnou neskutečně nádherných skalních obrazů, věnovaných kultu plodnosti.  

Objev byl později datován do prvního tisíciletí před naším letopočtem, do doby Neoasyrské říše, velmoci, která vznikla v Mezopotámii. Pak se však tato říše rychle rozšířila a pohltila dnešní Turecko. Umělecká díla však vykazovala kombinaci místních a cizích vlivů. Nález tak dokazuje, jak se různé civilizace vzájemně ovlivňovaly a jak zde docházelo k místnímu soužití a symbióze Asyřanů a Aramejců.

Pinterest 

Jaké výjevy byly na stěně zachyceny?

Na nástěnné malbě je zobrazeno osm božstev, z nichž čtyři se nepodařilo identifikovat. Ostatní čtyři jsou Hadad, bůh hromu, Atargatis, bohyně plodnosti a ochrany, Sín, bůh měsíce, a Šamaš, bůh slunce. Jejich jména jsou sice napsána v místní aramejštině, ale archeologové jsou si jisti, že byla vytvořena v asyrském stylu.

Světlo nakonec na stěně odhalilo i detaily malby. "Zachvěl jsem se hrůzou, když jsem si uvědomil, že mám před sebou velmi výrazné oči a majestátní tvář boha bouře Hadada," řekl Mehmet Önal, profesor archeologie na Harranské univerzitě v Turecku.

Reliéf asyrské železné armády v Britském muzeu v Londýně.

Železná armáda: Nejděsivější vojsko starověku. Nezůstal po nich kámen na kameni

Kromě vyobrazení bohů je zde znázorněn i pohled do starověkého života a pak je zde i nápis, jméno Mukīn-abūa, což je jméno novoasyrského úředníka, který sloužil v letech 811 až 783 př. n. l. a možná měl kontrolu nad regionem.

Protože je celé dílo nedokončeno, archeologové se domnívají, že se událo něco nepředvídatelného, jako například povstání právě proti zmíněnému úředníkovi.

Pinterest 

Rok po objevení komplexu, tedy v roce 2018, bylo však místo objevu zavřeno, protože hrozilo jeho zřícení. Ve výzkumu se však bude dále pokračovat, protože ne vše bylo odkryto a vysvětleno. V Başbüku jsou plánovány další vykopávky, které by měly odhalit další části tajemného podzemního komplexu.

 

Zdroje:

www.livescience.comallthatsinteresting.comwww.memesita.com