Vědcům se podařil jedinečný objev, když pod saharskými písky objevili starověké město.

Obří síť tunelů pod Saharou zaskočila vědce

Město bylo pod tunami saharského písku doslova pohřbeno. Podle prvotních průzkumů se ukázalo, že vzniklo pravděpodobně za vlády krále Amenhotepa III. Tím ale průzkum místa rozhodně nekončí. "Je to práce na několik let," uvedl Mohammed Al-Abalah, francouzský archeolog, který na dané lokalitě pracuje.

Město bylo pohřbené pod pískem Luxoru v Horním Egyptě. V místě, které je pro badatele zatím velkou neznámou. Jakási malá část neprozkoumané Sahary, která tvoří zhruba 30 % afrického kontinentu a vědci se k ní ne a ne dostat. Nyní však, jak se zdá, nastal konečně dlouho očekávaný průlom.

To, co započali archeologové z 18. století a vojenští kartografové a zeměměřiči z počátku 20. století má teď konečně šanci na své dokončení. Přesto je ještě mnohé, s čím si vědci tak úplně neví rady. 

Stvořila je stará civilizace se pohlavním dimorfismem

Vědce zaskočila například starobylá síť podzemních komunikací. Ta leží uprostřed Sahary v blízkosti oázy Ghát. První dochované zmínky pocházejí z první poloviny 20. století. Z doby, kdy na toto místo narazila francouzská expedice.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Místo s osobitým názvem Poslední oáza však skrývá mnohem víc. Patří sem několik kláštěrů, pohřební mohyly a další archeologická naleziště.

Asi nejzáhadnější částí jsou pak tunely, důmyslně propojené s místnostmi, šachtami a dalšími prostory vytesanými přímo do skály. Tvoří totiž kilometry dlouhé cesty v celkové délce 1600 km. 

Ačkoliv je zatím nejasné, k čemu tato podzemní síť sloužila a jaký byl důvod jejího vytvoření, jedna věc je zcela neopomenutelná. Starověká civilizace, jež stojí za jejím vznikem musela vynaložit obrovské úsilí, aby vytvořila tak rozsáhlou komunikaci. Odhaduje se, že stavba této sítě byla náročnější, než stavba samotné pyramidy. 

"Skutečnost, že je vytvořili lidé ve třetím tisíciletí před naším letopočtem bez nástrojů pro pokládání kolejí, bez důlního zařízení, bez osvětlení, bez větrání, nám připadá jako fantazie," řekl James Wellard, badatel a cestovatel, který dané místo navštívil v druhé polovině 20. století.

Za údajné tvůrce jsou považováni Garamantové. Vyspělá kavkazská civilizace, přeživší Atlantidy, kteří se vyznačovali tím, že šlo o lidi se sexuálním dimorfismem.

Zdroje:

thinkafrica.net

oopstop.com

en.wikipedia.org