Setkání s nevysvětlitelným světlem poznamenalo Cartera natolik, že během prezidentské kampaně v roce 1976 slíbil, že pokud bude zvolen, podpoří vládu, aby zveřejnila každou informaci o UFO. „Už nikdy se nebudu smát tomu, kdo tvrdí, že viděl létající talíř," řekl jednomu z reportérů.

Poté, co nastoupil do prezidentského úřadu ale svůj slib zrušil. Zveřejnění takových informací by prý mohlo ohrozit obranu a představovat hrozbu pro národní bezpečnost. Podle expertů to bylo jasné. Jeho soupeř, republikánský kandidát Gerald Ford, měl také s UFO zkušenosti. Zájem o mimozemský život byl v té době obrovský. Carter si tak pouze získával body.

UFO a Carter

Ještě před svou kandidaturou totiž podal Jimmy Carter Národnímu vyšetřovacímu výboru pro letecké jevy o své zkušenosti zprávu. „Před malou středoškolskou jídelnou nás stálo asi dvacet. Na obloze se hned po západu Slunce objevilo zelené světlo. Bylo jasné a měnilo barvu. Pak nakonec zmizelo." Podle něj objekt neměl hmotnost a visel ve vzduchu asi 10 minut.

Vyšetřovatelé následně zjistili, že Carter v říjnu 1969 v Lions Clubu nikdy nebyl. UFO tak mohl vidět pouze při své poslední návštěvě v lednu. Jak je možné, že se guvernér spletl o devět měsíců? To se bohužel nezjistilo. O jasném světle však nelhal.

6. ledna 1969 byla obloha v Leary bez mráčku a hned po západu Slunce se objevila Venuše ve své maximální jasnosti. Ufolog Robert Sheaffer dospěl k závěru, že objekt byla právě tato planeta. Carter však toto tvrzení v roce 2007 popřel. Uvedl, že byl amatérským astronomem a Venuši by poznal.

UFO a politika

Co tedy 39. prezident skutečně viděl. Nejpravděpodobnější vysvětlení poskytl Dr. Jere Justus. Podle něj šlo o oblak barya, jež produkují rakety. „Neutrální baryový mrak zpočátku září namodralým světlem a postupem času mění barvu přesně tak, jak to Carter uvedl. Velikost a jasnost je uváděná přibližně jako u Měsíce," řekl v epizodě podcastu The Skeptics' Guide to the Universe.

Jeho spekulaci dokládá zpráva z US Space Science Program Report to COSPAR z roku 1970, která říká, že k vypuštění baryové mraku došlo z raketové střelnice Eglin AFB na Floridě 6. ledna 1969 v 19:35 EST. Výška mraku byla 152 km, což odpovídá 33 stupňům nad obzorem.

Zdroj: Youtube

Jere Justus v roce 2020 dokončil studii o mracích uvolňujících baryum, v níž uvedl, že „to, co Carter viděl, bylo zcela v souladu s tím, co bylo toho večera vypuštěno z Eglin AFB." Následně pak své pozorování využil v prezidentské kampani, když se zmínil, že tato zkušenost změnila jeho pohled na UFO.

Zdroje: www.history.com, en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, www.onlymen.cz