Podívejte se na toto kýčovité vejce. Muž ho koupil na trhu. Netušil, že má cenu 800 milionů Kč

Elena Velímská | 21. 3. 2023

Zdánlivě přemrštěná cena zachránila nesmírně cenné zlaté vajíčko před roztavením. Nejmenovaný obyčejný obchodník se šrotem ho koupil na trhu se starožitnostmi. Netušil, že je jedním ze ztracených uměleckých předmětů jedinečné sbírky obrovské ceny a patřil panovnické dynastii Romanovců.

„Vajíčková“ tradice carských Romanovců

Kořeny tradice „velikonočních vajíček“ Romanovců sahají do roku 1885. Tehdy si car Alexandr III. jako překvapení pro svou manželku Marii Fjodorovnu (Marii Sofii Dánskou) nechal zhotovit dárek k Velikonocům v proslulém petrohradském klenotnictví Fabergé. Peter Carl, který podnik převzal po svém otci, místo oslnivého šperku vyrobil na pohled obyčejné, jen šest centimetrů velké vejce z bílého smaltu. Překvapení a zároveň ukázku neuvěřitelné zlatnické zručnosti skrývalo uvnitř. Místo žloutku v něm byla zlatá slepička na zlaté slámě. A uvnitř slepičky byla droboučká diamantová carská korunka s rubínovým přívěskem.   

Carevna byla nesmírně nadšená a klenotník Fabegré byl jmenován „zlatníkem carské koruny“. Dostal volnou ruku, a tak svou řemeslnou zručnost využil k překvapivým dárkům. Každý rok vymýšlel jedinečná, „nesmírně osobní a nádherně okázalá“, perletí, zlatem a stříbrem, křišťálem a diamanty bohatě zdobená vajíčka s novým překvapením.

Muž našel na pláži zvláštní předmět, rozstřihl ho a zůstal v šoku. Uhodnete, co z něj vyplulo?
Magazín

Muž našel na pláži zvláštní předmět, rozstřihl ho a zůstal v šoku. Uhodnete, co z něj vyplulo?

Tradici po něm dodržoval car Mikuláš II. Jenže pak přišel výstřel z Aurory…

Nový příběh jednoho z Fabergého vajec

Píše se rok 2010 a obchodník se šrotem na trhu ve stánku se starožitnostmi koupí „kýčovité“ zlaté vejce na zlatém stojánku. Je zdobené diamanty a safíry. Uvnitř objeví zlaté hodinky. Chce ho prodat nějakému zájemci v přepočtu zhruba za 300 tisíc korun, který by si zlato a jiné kovy třeba roztavil. Nenajde však žádného kupce, který by ho za tak předraženou cenu koupil.

Na zlaté vajíčko s hodinkami se můžete podívat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

V tisku si pak přečte jeden z mnoha článků o jedinečné sbírce Fabergého vajec, zhotovených pro Romanovce. Jeden z nich pak zmiňuje, že několik z padesáti těchto vzácných uměleckých předmětů je nadobro „ztracených“. Své zlaté vejce vyfotí a s pár snímky zajde v roce 2014 do starožitnictví Wartski, které je zaměřené na ruské umění, a zvláště na práce Carla Fabergého. Ředitel Kieran McCarthy okamžitě rozpozná, že jde o třetí velikonoční dárek, který Marie Fjodorovna dostala v roce 1887. Jeho cena může být v přepočtu 750 až 800 milionů korun.

Na následujícím videu je zpráva o nálezu vajíčka:

Zdroj: Youtube

Z carského paláce mezi „tretky“

Po dobytí carského Zimního paláce v Petrohradě vítězní bolševici na příkaz V. I. Lenina všechny cennosti ukryli v Moskevském Kremlu. Ve 20. a 30. letech se Rusko potýkalo s krizí a miliony lidí trpěli hladem. Bylo nezbytné „vydělat“ nějaký ten rubl, a tak vláda začala cennosti rozprodávat mezinárodním kupcům. Kdo si zlaté vajíčko s hodinkami koupil a jak se ocitlo jako sice zlatá, ale nikterak významná tretka v rukou prodejce starožitností, se asi nikdo nedozví.  

Tuto ošklivou hnědou figurku muž koupil za pakatel. Po letech zjistil její astronomickou cenu
Magazín

Tuto ošklivou hnědou figurku muž koupil za pakatel. Po letech zjistil její astronomickou cenu

Dnes je deset vajec v klenotnici bývalé kremelské zbrojnice, devět ve Fabergého muzeu v Petrohradě, pět ve Virginském muzeu výtvarných umění, po třech v Královské sbírce v Londýně a Metropolitním muzeu umění v New Yorku, dvě ve švýcarském Lausanne, dvě v Hillwood Estate ve Washingtonu a dvě ve Walters Art Museum v Baltimoru, jedno ve sbírce Clevelandského muzea umění, jedno v Monte Carlu a jedno ve Fabergého muzeu v německém Baden-Badenu. Jedno vlastní Hamad bin Chalífa Al Thání, bývalý katarský emír.

www.history.com, www.historyhit.com

Tagy Alexandr III. Ruský Mikuláš II. Ruský muzeum Peter Carl Petrohrad starožitnost vejce Velikonoce Vladimir Iljič Lenin Žofie Dorotea Württemberská