Nový výzkum však naznačuje, že šlo o "kouzelnou hůlku" ženy, se kterou byla pohřbena a její zahnutí přisuzují snaze zničit tím také její moc a případné nadpřirozené schopnosti.

Podezřelý předmět v hrobě vikinské čarodějnice zmátl vědce

Nalezený předmět, který má tvar 90 cm dlouhého železného prutu, byl do Britského muzea poprvé přivezen v roce 1894. Kurátorka Britského muzea Sue Branningová se domnívá, že se pravděpodobně jednalo o magickou hůl používanou k provádění "seithru", což je forma vikinského čarodějnictví, kterou praktikovaly převážně ženy.

Pokud se tedy potvrdí, že je tento předmět skutečně tím, za co ho nová studie má, šlo pravděpodobně o magický předmět, patřící kouzelnici "na okraji společnosti".

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Branningová pak uvedla, že pokud jde skutečně o "seithr" jedná se o magické praktiky, kterým plně nerozumíme. Zahrnuje tedy věštění, proroctví, komunikaci s mrtvými a nucení lidí k různým činnostem. Náš prut svou formou zapadá do řady těchto prutů, které se objevují v 9. a 10. století v ženských pohřbech. Obvykle mají podobu těchto dlouhých železných tyčí s připevněnými knoflíky."

Jeho účel nechápou

Existuje hypotéza, že nalezená tyč byla "rituálně" zničena, aby čarodějnice nevstala z mrtvých, nebo aby ji nemohl použít někdo jiný. Branningová dodává: "Když slyšíme o Vikinzích, slyšíme jen o mocných válečnících, nyní však víme, že mezi nimi byly i mocné ženy. Tyto ženy se těšily velké úctě, byly však také docela obávané. Mohly být na okraji společnosti. Možná jste se k nim nechtěli přiblížit, protože měly takovou moc, že z ní šel strach. Prameny, které máme k dispozici, je popisují jako nositelky modrých a černých plášťů s připevněnými drahokamy."

Vzhledem k tomu, že Vikingové přijali křesťanství až kolem roku 1000 n. l., existují pádné důkazy o významu magie v jejich společnosti v době, kdy zbytek Evropy od této praxe do značné míry upustil. Kde se však nachází skutečná pravda, ví asi jen ti, jež danou tyč znali, používali a následně s ní také pohřbili vikinskou čarodějnici.

Zdroje:

www.dailymail.co.uk

www.badwitch.co.uk

www.ancient-origins.net