V zemském jádře se nalézá neidentifikovatelná hmota. Vědci netuší, co to je

V zemském jádře se nalézá podivná, neidentifikovatelná hmota.

V zemském jádře se nalézá podivná, neidentifikovatelná hmota.

Foto: Profimedia.cz

Tým vědců z ústavu geochemie Čínské akademie věd zveřejnil v prestižním časopisu Nature studii, která může přepsat encyklopedie a osnovy. Ještě stále se učí, že vnitřní jádro planety Země je tuhé. Podle nového objevu má však vzácný „superiontový“ stav. Jaké má zemské jádro složení?

Zemské jádro se nachází v středu Země. Začíná zhruba 2 900 km pod povrchem a má zhruba 2x větší hustotu než zemský plášť. Skládá se z vnější a vnitřní vrstvy. Vnější jádro by mělo být polotekuté, složené ze železa, niklu, kobaltu, síry, křemíku a kyslíku. Vnitřní jádro je podle učebnic tvořeno převážně železem, které má zajišťovat magnetické pole planety chránící před slunečním zářením. Vědci z Čínské akademie věd však objevili stopy lehčích prvků, jež strukturu jádra mění.

Geolog s magnetometrem horninového jádra.Geolog s magnetometrem horninového jádra.Zdroj: Profimedia.cz

Složení zemského jádra

Fyzici se nejdřív podívali na hustotu vnitřní části zemského jádra. Vypočítali, že je menší, než by měla být, pokud by se skládala z čistého železa. Na základě teorie kvantové mechaniky tak vytvořili simulaci, jež kopírovala vysokou teplotu a tlak v útrobách planety. Dokonale napodobili chování částic pod zemským povrchem. Zjistili, že i když jsou atomy železa pevné, molekuly uhlíku, vodíku a kyslíku mají skupenství, které se podobá kapalině.

Zemský povrch pohlcuje stále více slunečního záření.

Země ztrácí svou záři i barvu. Na konci století už zřejmě nebude modrá

„Z více než 200 vzorků chemických látek jsme odpozorovali, že vodík, kyslík a uhlík v hexagonálním těsně zabaleném železe se v jádře přeměňují do superiontového stavu. Vykazují tak koeficienty prolínání jako kapalina," vysvětluje autor studie He Yu. I přesto, že železo na hranici vnitřního jádra tuhne, pohyblivost lehčích prvků a konvekční proudy se nemění.

Zdroj: Youtube

Záhadné jádro

Také nové seismologické údaje, které vědci během výzkumu získali, naznačují, že vnitřní část zemského jádra je měkká. Není to tedy velká koule ze železa a jiných sloučenin, jak jsme si zatím představovali. Jádro může vypadat tak, že železo sice zůstává pevné, kolem něj však plavou lehčí prvky.

Toto zjištění může změnit chápání procesů související právě s útrobami planety, jako je zemětřesení, vulkanismus nebo magnetické pole.

Galaxie Andromeda

Naše galaxie mívala kdysi dvojče. Sežrala ho Andromeda. Vědci našli jeho zbytky

Zdroje: techsvet.czvosveteit.skwww.eurekalert.org