Za jakousi degradaci středověku může trochu italská renesance. Její šiřitelé si byli jisti, že nic není víc, a aby to dokázali, chtěli snížit všechna období před ní. Proto v Itálii přišli s představou, že středověk byl temným obdobím dějin, dlouhým a neutěšeným obdobím mezi zlatým starověkem a pádem Říma a vlastní renesancí, tedy znovuzrozením.

Předsudků k této době je mnohem více, jak ukazuje i toto video:

Zdroj: Youtube

Kultura Vikingů byla kulturou cti

S temným, tisíc let trvajícím obdobím, souvisí i ponižování žen a všudypřítomné pohlavní zneužívání. Jenže ve skutečnosti neexistují žádné důkazy, že by znásilňování bylo ve středověku běžnější než ve dvou následujících stoletích, v letech 1500 a 1600. Tématu se věnoval historik Fredrik Charpentier Ljungqvist, který na toto téma vydal dvě samostatné studie o znásilňování. A nebyl jediný. I Hans Jacob Orning, odborník na středověk, tvrdí, že by badatelé našli mnohem více důkazů o znásilnění, kdyby bylo v té době běžné. Kultura Vikingů a středověku však byla spíše kulturou cti a ženy byly její nedílnou součástí. Znásilnění ženy by bylo útokem nejen proti ní samotné, ale také proti jejímu okolí.

Takže pokud se již nějaké znásilnění událo, následovaly ty nejpřísnější tresty a násilníci byli hledanými zločinci, které mohl kdokoli beztrestně zabít.

Populární seriály

Kdykoli fantasy příběh zabrousí příliš daleko k hrůznému násilí nebo obyčejnému vykořisťování lidí, vypravěči tvrdí, že „je to historicky přesné." „Jenže snaha o přesnost zmizí, když jde o skutečné zajímavé každodenní drobnosti," říká historička středověku Eleanor Janega. "Kdyby byl svět třeba ve Hře o trůny historicky přesný, proč není každý šlechtický dům nebo hrad absolutně pokryt obrovskými křiklavými, barevnými nástěnnými malbami? Proč tato forma historické přesnosti není důležitá, ale ukazovat znásilnění jako endemické, je důležité?" ptá se.

Například ve Hře o trůny bylo ukázáno více než 50 sexuálních útoků, které potkaly většinu hlavních ženských postav. I když všichni víme, že tento populární seriál je fantasy, jeho autor řekl, že se nechal inspirovat tím, co podle něj bylo v té době jistě běžné. Znalci a fanoušci seriálu se pak dokonce jali ona znásilnění počítat a jedna bloggerka jich do roku 2015 napočítala něco přes 50.

Podívejte se zde:

Zdroj: Youtube

Ani ve Vikinzích tomu nebylo jinak a, i když s humorem, i zde je rozehrán názor, že sexuální zneužívání muselo být ve středověkých vikingských komunitách časté.

Ve všech těchto seriálech jsou ale viníky muži a ženy jsou bezbranné oběti, což je také velmi zavádějící.

Jak to bylo opravdu?

Opak je pravdou. Protože za znásilnění hrozily nejpřísnější tresty, každý si ho ve skutečnosti raději rozmyslel. Kdo by chtěl být celoživotním štvancem? Muž, který se znásilnění dopustil, byl zabit, i když patřil k vyšším společenským vrstvám. Existuje jen málo důkazů o tom, že bylo běžné. V rozšiřování mylné představy sehrála svou roli i církev, která považovala veškeré mimomanželské aktivity za trestné.

Podle Ljungqvista se i v islandských ságách sexuální útoky vyskytují jen zřídka. A když se tak stane, je to v kontextu svárů a válek. „Sexuální útoky byly páchány na nepřátelských ženách jako součást války, aby zneuctily jiné muže," říká odborník.

Zdroje:

sciencenorway.no, edition.cnn.com, tafkarfanfic.tumblr.com, www.su.se