První dobrá rada je chodit do vody spíše přes den. Po setmění jsou totiž predátoři mnohem aktivnější a agresivnější, než během dne. Brzy ráno a po setmění vyráží na lov!

Držte se dál od rybářských lodí, protože je pokrytá krví z ryb, přitahuje pozornost žraloků. Ti mají velice dobře vyvinutý čich a je pro ně lákadlo se jít aspoň podívat na cíl, kde kořist cítí.

Žraloci cítí nejen krev, ale i různé tělesné tekutiny. Moč je pro ně dalším přitahujícím faktorem, proto si dojděte raději před koupáním.

Pokud už se dostanete se žrelokem do styku, rozhodně nepanikařte. Menší druhy žraloků nebývají nebezpečné a nebudou mít sklony vás napadnout. Klidný přístup je v té chvilce naprosto zásadní, pokud začnete kopat kolem sebe a vířit vodu, může to naopak u zvířete vyvolat agresivitu.

Také by jste si měli žraloka neustále držet na očích, není dobré ho mít za zády. Jelikož většinou zaútočí až po několika kolečkách, můžete také využít útes, pokud máte nějaký na blízku. Připlácnutím se na skálu totiž žraloka zmatete a ten nejspíš odplave.

Není sice příliš pravděpodobné, že žrakok zaútočí, ale přesto je však dobré vědět, kde jsou jeho slabiny. Ideální je zajistit si do ruky například kus kamene, což ale ne vždy je možné.

Jestli nemáte nic, čím by jste ho praštili, využijte jeho slabá místa. Ideální je mířit na oči, bolest a šok zvíře odradí. Další možnost je trefit se na žábry.

Pokud se vám povede rukou dostat se ke žralokovým žábrám, zaručujeme vám, že vás nechá na pokoji. Zarytá ruka v tomto místě je pro něj extrémně bolestivá a do dalšího souboje raději nepůjde.

Pokud skutečně žraloka potkáte, snažte se co nejrychleji dostat z vody tak, aby ke kontaktu raději nedošlo. Couvejte směrem ke břehu tak, aby jste predátora měli stále na očích.