Žralok skřehotavý je nazýván živoucí fosilií, protože má mnoho znaků, které jsou podobné vyhynulým druhům žraloků, kteří žili v době dinosaurů. Má například dlouhé tělo podobné úhoři, primitivní stavbu čelistí a jedinečnou sadu zubů uspořádaných v řadách. Tyto znaky zůstaly po miliony let z velké části nezměněny, což ze žraloka rýhovaného činí fascinující příklad evoluční stáze.

Velmi vzácný a těžko polapitelný

Navzdory jeho dávnému původu je o chování žraloka řasnatého v jeho přirozeném prostředí známo jen velmi málo. Předpokládá se, že jde o pomalu se pohybujícího a učenlivého predátora, který se živí především menšími rybami a olihněmi. Jeho hlubokomořské prostředí a nepolapitelná povaha ztěžují jeho studium a většina toho, co je o žralokovi rýhovaném známo, pochází z exemplářů, které náhodně ulovili rybáři nebo byly nalezeny vyplavené na břehu.

Žraloci rýhovaní (či skřehotaví, mají více názvů) se obvykle vyskytují v hlubokomořském prostředí a je známo, že obývají hloubky až 1 500 metrů. Vyskytují se na různých místech světa, včetně vod kolem Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. V roce 2016 byl u portugalského pobřeží uloven žralok skřehotavý, což vyvolalo rozruch mezi mořskými biology i širokou veřejností.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Po miliony let nezměněn

Celkově lze říci, že Chlamydoselachus anguineus je jedinečný druh žraloka, který se z velké části nezměnil po více než 80 milionů let, což mu vyneslo titul žijící fosilie. Obvykle se vyskytuje v hlubokomořském prostředí a je znám jako pomalu se pohybující dravec, který se živí menšími rybami a olihněmi. Navzdory jeho dávnému původu je o chování žraloka rýhovaného v jeho přirozeném prostředí známo jen velmi málo, což z něj činí fascinující předmět dalšího studia.

Každý úlovek tohoto žraloka vzbudí senzaci. Nejinak tomu bylo i v Portugalsku.

Portugalský úlovek

U portugalského pobřeží Algarve byl totiž nalezen vzácný žralok s neobvyklými zuby a hlavou připomínající hada. Později byl identifikován právě jako vzácný žralok skřehotavý. Samec byl uloven v hloubce 700 metrů, dosahoval délky 1,5 metru. Na první pohled rybáře zaujalo jeho unikátní uspořádání zubů: Jeho 300 zubů mu umožňuje zachytit olihně, ryby a jiné žraloky v náhlých výpadech. Dříve byl tento žralok predátorem pravěkých moří.

Problematický popis druhu

Jak uvádí Wikipedie, tento druh žraloka identifikoval a poprvé popsal zoolog Ludwig Döderlein a nebyl to jednoduchý proces. Po studiu prvních exemplářů, které mu trvalo tři roky, totiž obsáhlý rukopis se svými poznámkami ztratil… Takže o tři roky později jej popsal zoolog Samuel Garman, který se stal autorem článku "Neobyčejný žralok", kde jej pojmenoval Chlamydoselachus anguineus (úhořovitý žralok s volány). Kromě všech názvů výše se mu ale také říká ještěrkový nebo lešenářský žralok, nejběžněji mu ale říkáme skřehotavý.

Za "živou fosilii" je popisován proto, že jeho rodová linie se datuje do období karbonu. Od té doby se jeho anatomie a stavba těla nezměnila, tedy od doby, kdy se poprvé objevil v pravěkých mořích v období pozdní křídy (cca 95 mil. let) a pozdní jury (150 mil. let), zůstává stále stejný.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Frilled_shark, www.ctvnews.ca, www.nationalgeographic.com