Ze souhvězdí Vodnáře zmizela hvězda. Vědci nechápou, kam se poděla

Nataša Slánská | 21. 1. 2022

Před třemi lety se astrofyzici z univerzity v irském Dublinu proměnili ve vesmírné detektivy. Z teleskopů jim totiž zmizela obrovská hvězda, která byla 2,5 milionkrát jasnější než Slunce a dosud zářila v souhvězdí Vodnáře. Pátrání po osudu nezvěstné stálice je zatím neúspěšné, vědci si s případem nevědí rady.

Zmíněná hvězda, vzdálená od Země 75 milionů světelných let, byla intenzivně studována v letech 2001 až 2011. Astronomové o ni projevovali velký zájem, protože šlo o jednoho ze vzácných proměnných modrých veleobrů, kteří se blíží ke konci své životní pouti a mají sklon k nepředvídatelným změnám v jasu.

Ztratila se beze stopy

V roce 2019 se dublinští astrofyzici Jose Groh a Andrew Allan rozhodli na předchozí studie navázat a zaměřili na souhvězdí Vodnáře obří teleskop v Evropské jižní observatoři - jen aby zjistili, že už po zkoumané hvězdě není ani památky.

Zániku hvězdy přitom obvykle předchází kolosální výbuch, který nelze jen tak přehlédnout. Supernovy kolem sebe šíří ionizovaný plyn a vydávají silné záření, jež putuje všemi směry mnoho světelných let. Po ztracené hvězdě však žádné záření nezůstalo. Zkrátka se vytratila.

Čeští vědci zkoumají záhadné záření z vesmíru. Mohlo by dokázat paralelní světy
Magazín

Čeští vědci zkoumají záhadné záření z vesmíru. Mohlo by dokázat paralelní světy

Nový typ hvězdné smrti?

Vědci si znovu pročetli výsledky výzkumů provedených na počátku milénia a zjistili, že hvězda v té době procházela obdobím častých výbuchů, což je na konci životního cyklu stálic normální. Poté by ale měla následovat fáze supernovy, ke které v tomto případě nedošlo. Nabízí se vysvětlení, že exploze rozmetaly kolem hvězdy hustý prach, který ji v současné době zakrývá. Je-li tomu tak, hvězda by se měla opět za nějakou dobu objevit.

Groh a Allan ovšem počítají také s možností, že hvězda stadium supernovy přeskočila a rovnou se stáhla do černé díry. "Pokud je to pravda, šlo by o první známou obří hvězdu, která svůj život ukončila tímto způsobem," říká Andrew Allan.

"Možná jsme přistihli jednu z nejhmotnějších hvězd vesmíru, jak přešla jemně do tmy," doplnil kolegu Jose Groh.

K potvrzení senzační teorie irských vědců bude zapotřebí dalšího výzkumu. V roce 2025 by měl být v chilské poušti Atacama uveden do provozu nový Extrémně velký dalekohled, který prý bude schopen podobné záhady rozluštit.


Zdroje: https://www.bbc.com/, https://www.livescience.com/, https://www.express.co.uk/

Tagy Dublin hvězda Slunce souhvězdí Země