Společnost Walt Disney v úterý oznámila, že v roce 2019 stáhne nové filmy z nabídky Netflixu a začne je nabízet prostřednictvím vlastní značkové online streamovací služby. V první fázi se to týká filmů z vlastní produkce Disneyho a dále z produkce Pixar, která pod něj spadá.

Otazník visí nad sérií Hvězdné války, jež produkoval Lucasfilm, a nad superhrdiny z produkce Marvel Studios. Obě tyto produkce sice nyní také patří pod společnost Walt Disney, ale jak uvedl její generální ředitel Bob Iger, v jejich případě se Disney ještě nerozhodl, kdo bude tyto filmy na internetu nabízet.

Šéf obsahu videopůjčovny Netflix Ted Sarandos vycítil šanci a svěřil se agentuře Reuters, že vede s Disneyem "tichou aktivní diskusi" o tom, že by aspoň tyto tituly zůstaly v nabídce Netflixu i po roce 2019. Disney údajná probíhající jednání zatím nekomentoval.

Podle Sarandose bude Disneyho nová online streamovací služba "doplňkem" k Netflixu a kromě už zmíněného obsahu nabídne ještě další program, například animované rodinné filmy z produkce Illumination Entertainment nebo Shrek, který je rodinným stříbrem společnosti DreamWorks Animation.

Skutečnost, že se společnost Walt Disney rozhodla šířit svůj obsah na internetu sama, označil Sarandos za přirozený vývoj na mediálním trhu. "Je to týž důvod, proč jsme před pěti lety začali podnikat s vlastní tvorbou. Prostě jsme reagovali na to, že diskuse s filmovými studii a vysílacími sítěmi nejsou jednoduché," uvedl Sarandos v rozhovoru s Reuters.