rationalwiki.org, www.msn.com, prezi.com

Jeden z nejkontroverznějších objektů naší doby byl nalezen na břehu řeky Mures, schovaný pod 10 metry písku.

Tento podivný želený předmět našli vědci mezi kostmi dinosaurů

Železný klín Aiud byl objeven spolu s kostmi dinosaura, dávného mastodonta. To ale není hlavní důvod jeho jedinečnosti. Hlavním důvodem, proč je tento "železný" klín tak zvláštní, je to, že byl vyroben z hliníku. 

Materiálu, který lidstvo začalo vyrábět až v 19. století. Do té doby nikdo nevěděl, co je hliník zač. 

Existují důkazy, že stáří artefaktu je přibližně 10 000 let. Kromě hliníku, který tvoří klín z 89 %, je složen z mědi, zinku, niklu, křemíku a kadmia a dalších kovů v malém množství. 

Výroba hliníku začala v roce 1885, 77 let po jeho objevení. Kovový klín je pokryt silnou vrstvou oxidu, datovanou přibližně na 400 let. Ukázaly to i výsledky metalurgických zkoušek provedených na klínu. Do jisté míry odpovídají modernímu duralu řady 2000, který také poměrně rychle oxiduje.

Způsobuje to zašlý starý vzhled. Po svém objevení byl klín převezen do Archeologického ústavu v Kluži-Napoce, kde byl prozkoumán a bylo potvrzeno jeho stáří.

A protože je artefakt mnohem starší, než hliník samotný, lidé věří, že klín má mimozemský původ. 

Mezi teoretiky, kteří tuto teorii zastávají, patří i rumunská ufoložka Floring Gheorgita. Domnívá se, že artefakt na naši planetu dovezli mimozemšťané, když tu přistáli s mimozemskou kosmickou lodí. 

Právě Gheorgita je jednou z těch, kteří věří, že hliníkový klín je důkazem mimozemské aktivity na Zemi, ke které v minulosti došlo. Existují hypotézy, že klín není přírodním útvarem.

Napadne vás, co to je?

Na druhé straně se celá řada vědců přiklání k tomu, že všechny konspirace jsou podvrh a ačkoliv se dosud nepodařilo zjistit, jaký je přesný účel tohoto klínu, byl s určitostí vyroben na Zemi. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vzhledem k omezenému množství informací, které jsou o klínu k dispozici, je původ a starobylost předmětu nejasná.

Klín byl údajně nalezen vedle kostí mastodonta, vzdáleného pravěkého příbuzného slonů. Objeven byl dělníky, kopajícími výkop podél rumunské řeky Mures v roce 1974. 

Kromě Archeologického ústavu v Kluži - Napoce pak klín testovala také laboratoř ve švýcarském Lausanne a v obou vyšly totožné výsledky o jeho složení. 

Klín byl uložen v Transylvánském historickém muzeu, kde byl k vidění pro veřejnost, a to až do roku 1995. Poté byl údajně ukryt na neznámém místě. 

Podrobnosti je těžké ověřit. Jak to tedy ve skutečnosti bylo s hliníkovým klínem o hmotnosti 4 až 5 kilogramů a co přesně bylo důvodem jeho vytvoření, se nyní můžeme jen domnívat.