Tvorba německého malíře a teoretika přitahuje pozornost milovníků umění již několik staletí. Jeho olejomalby, kresby, rytiny a akvarely patří mezi největší poklady galerií. Svými díly ovlivnil umělce následujících generací natolik, že ho odborníci považují za „revolucionáře”.

Dürer se těšil z velké přízně již za svého života. Jeho práci oceňovali vlivní šlechtici i bohatí měšťané. „Velice dobře si však uvědomoval, že jeho díla na zakázku jsou prostředkem k prosazení mocenských zájmů, rozdmýchávání nenávisti a horlivosti,” říká znalkyně umění Elizabeth Garner. „Proto do obrazů vkládal skryté odkazy s cílem na tyto machinace upozornit a zesměšnit je.”

Albrecht Dürer - Promenáda

Psal se rok 1498, kdy Albrecht Dürer vytvořil jednu ze svých nejslavnějších rytin s názvem Mladý pár ohrožený smrtí neboli Promenáda. Ústředními postavami je rytíř s výrazným ptačím pérem na čapce a žena s podivným kloboukem. Ani jeden z nich netuší, že za stromem je schovaný kostlivec s přesýpacími hodinami. 

Experti na tomto obraze neviděli nic zvláštního. „Smrt se objevuje v mnoha renesančních dílech. Upozorňuje na fakt, že každého jednou dostane,” vysvětluje Garner. „Jediným do očí bijícím odkazem byl sugestivně umístěný velký meč.”

Je však známo, že v umění Albrechta Dürera jsou často zakomponované akty a fantazii podporující detaily. Malířova práce tak šla díky tomu lépe na odbyt. „Který muž by byl schopen odolat projevům vášně, jež ale byla v Dürerově době církví potlačovaná?” směje se znalkyně. 

Skrytá láska

Příslib milostného aktu vyznívá i z Promenády. Mládenec s tajemným úsměvem ukazuje na cestu a tiše vyzývá, aby ho žena následovala. Jak napovídá její pokrývka hlavy, krasavice je vdaná. „Když jsem však nad tímto poselstvím přemýšlela, uvědomila jsem si, že na rytině něco nesedí. Spodní část jejích šatů je zhotovena podle norimberské módy, stejně jako její čepec. Tehdy městské právo nařizovalo, aby bylo tělo co nejvíce zakryté. Výstřih je proto podezřele provokativní. Takový nosily jen prostitutky.”

V tu chvíli si odbornice uvědomila, že malíř chtěl na tuto část obrazu upozornit. „Pak jsem si všimla slova 'oh!' a diadému Norica 9 skrytého ve výstřihu.” Elizabeth Garner si myslí, že Dürer tímto odkazoval na norimberský skandál, v němž vystupoval Johannes Pirkheimer, Sigismund Stromeyer zur goldenen Rose a Pirkheimera snoubenka maďarského původu Barbara Löffelhol. 

„Slovo Noricum znamená 'z Maďarska' a brož je ve tvaru růže. To byla první nápověda,” říká vědkyně. Druhou bylo, že Barbara zrušila během Johannesových studií zasnoubení a provdala se za Sigismunda. Biskup z Bamberku však svazek zrušil a nařídil, aby bylo původní zasnoubení opět obnovené. Aby se předešlo skandálu, Pirkheimer odvedl svou novou manželku z Norimberku do Eichstattu, kde se jejich syn seznámil s Dürerem. 

Zdroj: Youtube

„Legenda tvrdí, že Willibald Pirkheimer byl Albrechtovým nejlepším přítelem a jeho patronem. Z nějakého důvodu se ale na sebe muži asi rozzlobili. Proč jinak by malíř označil Barbaru za norimberskou nevěstku?”

Zdroje: www.albrechtdurerblog.com, www.cs.wikipedia.org, www.mprnews.org