Až do roku 2014 ztracený obraz, jeden ze série, se nečekaně objevil a zaujal svět vyobrazením muže v bezvědomí. Na obraze je zachycená žena držící kapesník, pravděpodobně s páchnoucí solí pod nosem mladého muže, který omdlel poté, co chirurg provedl řez a objevila se krev. 

Za tímto obrazem je samozřejmě příběh

Obraz byl původně oceněný na 250 $, aby se pak prodal za 1,1 milionu dolarů. Ztracené dílo našel jeden neznámý muž zastrčený pod pingpongovým stolem v domě jeho matky. Pak se Roger Landau, spolu s bratrem Stevenem, obrátili na znalce, aby ohodnotili předměty, které po maminčině smrti získali…

Neměli ani tušení, že mezi všemi předměty je po staletí ztracený obraz od takového velikána, jakým je Rembrandt. Navíc šlo o jedno z malířových nejvyhledávanějších děl. A to pak potvrdila i jeho astronomická cena na aukci, kde se jeho cena během několika minut vyšplhala na 80 000 dolarů a nakonec byl prodaný za 1,1 milionu dolarů včetně provize francouzskému obchodníkovi s uměním. Tento šťastný muž v díle Rembrandta okamžitě poznal… A co vy? Také se vám to podařilo?

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Příběh je trochu jako komedie

Jak jsme řekli, znalec umění původně ocenil obraz mezi 250 a 800 $. Myslel si, že jde o kopii Rembrandta, navíc ve velmi špatném stavu. „Bylo to pozoruhodně nevýrazné," vzpomínal odhadce Nye na svou obhajobu až mnohem později, když se už vědělo, že obraz je dílem nizozemského mistra.

Nikdo nevěděl, že obraz je pravý, až do okamžiku, kdy se měl obraz v aukci prodat. Z 250 dolarů se dostal na 80.000 a pak na téměř na 450 000 dolarů, aby byl nakonec prodaný za neskutečných 1,1 milionu dolarů francouzskému obchodníkovi s uměním Bertrandu Gautierovi. Navíc ve finále aukce se o obraz telefonicky dohadování jen dva zájemci. Francouzští partneři a sběratelé nakonec vyhráli, ale po čase obraz dále prodali nizozemskému sběrateli umění Thomasi Kaplanovi, který jej v roce 2016 vystavil v Getty Museum v Los Angeles.

Věčný význam Rembrandta a jeho prvotina?

Obraz Pacient v bezvědomí (Alegorie čichu) je jedním ze série pěti obrazů zobrazujících pět smyslů. Navíc se jedná o jednu z malířových prvotin. „Je to skvělý a naprosto fascinující objev, úplný začátek Rembrandta, víceméně první obraz, který kdy namaloval. Kresba je mírně hrubá, barvy jsou velmi živé," řekl profesor Christopher Brown. Obraz byl namalovaný, když bylo Rembrandtovi pouhých 18 nebo 19 let.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, proslulý nizozemský malíř 17. století, je známý svým mistrovstvím v práci se světlem, stínem a lidskou postavou. Jeho schopnost zachytit na plátně hluboké emoce upevnila jeho pozici jednoho z největších umělců historie.

Půvab neobjevených Rembrandtových obrazů nespočívá jen v jejich estetické přitažlivosti, ale také v jejich vzácnosti. Jelikož je známo pouze asi 300 ověřených Rembrandtových děl, je každý nový přírůstek do jeho díla důvodem k oslavě mezi znalci a sběrateli umění. Proto i odhalení Pacienta v bezvědomí jako pravého Rembrandta samozřejmě vyvolalo šok na trhu s uměním.

Zdroje: money.com, www.cbc.ca