Arkaim, ruský Stonehenge: Pro superzáhadný kruhový objekt není vysvětlení

Lenka Samuely | 10. 7. 2022

Bylo léto roku 1987. Tým archeologů v čele s Gennadijem Zdanovičem byl vyslán k soutoku řek Bolšaja Karaganka a Uťjaganka na jihu Čeljabinské oblasti, kde právě probíhala výstavba rozsáhlé přehrady. Zběžná prohlídka záplavové oblasti měla být pouhou formalitou. To, co vědci o několik dní později objevili, rozhodně nečekali.

20. června se dva studenti archeologie Aleksandr Voronkov a Aleksandr Ezril procházeli po stepi. Najednou Ezril padl na kolena a začal prohrabávat zbytky téměř neviditelného náspu. „Je to zeď," oznámil a zkušeným okem zkoumal krajinu. „A ne jen tak ledajaká. Povídej," ukázal prstem do dálky. „Tvoří kruh."

Po návratu o nálezu informoval svého učitele a příslušné úřady. Ministerstvo vodních zdrojů Sovětského svazu se s nimi ale odmítlo bavit. Plánovalo, že stavbu přehrady dokončí s předstihem už v roce 1989. Archeologické naleziště jim jejich vizi narušilo. Zdanovič proto oslovil jak odborníky, tak veřejnost. A udělal dobře. V březnu 1989 Prezídium Uralské pobočky Akademie věd Sovětského svazu formálně zřídilo vědeckou laboratoř pro studium starověké civilizace Čeljabinské oblasti. Stavba přehrady byla oficiálně zrušena v dubnu 1991.

Arkaim

Město Arkaim se rozkládalo přibližně na 20 tisících metrech čtverečních. Bylo obklopené obrannou 4 až 5 metrů širokou a 5,5 metrů vysokou zdí a 2 metry hlubokým vodním příkopem. Bylo rozděleno na dvě části. Vnitřní a vnější. Vnější tvořilo 35 domů přiléhajících k hradbě s východy směřujícími do hlavní ulice. Každý dům byl vybaven ohništěm, studnou, sklepem a pecí.

Žádná vyspělá civilizace ve vesmíru nepřežije. Lidstvo má jen štěstí, míní vědec
Magazín

Žádná vyspělá civilizace ve vesmíru nepřežije. Lidstvo má jen štěstí, míní vědec

Vnitřní prstenec tvořila sedm metrů vysoká zeď a 25 stejně vybavených obydlí. K těm vedl pouze jeden úzký průchod. Ulice byly dlážděné a pod nimi se nacházel vodovodní a kanalizační systém. Obranné zdi byly zhotoveny z hliněných cihel a dřeva. Město mělo čtyři brány orientované na světové strany.

Obří hmyz a létající opice: Jaká bude evoluce sto tisíc let po vymření lidstva?
Magazín

Obří hmyz a létající opice: Jaká bude evoluce sto tisíc let po vymření lidstva?

Kdy přesně Arkaim vznikl? To vědci netuší. Předpokládají, že byl postaven v letech cca 2050 až 1900 př. n. l. v období kultury Sintashta. Celkový vzhled sídliště někteří badatelé přirovnávají k mandale nebo ke svastice. Další upozorňují, že má podobnou strukturu jako Trója popsaná v Homérově Iliadě.

Ruský Stonehenge

Vypadá to, že Arkaim sloužil současně jako pevnost, město, náboženské a společenské centrum. Odborníci se zároveň domnívají, že stavby byly budovány v souladu s astronomickými jevy.

Ruský archeolog K. K. Bystruškin, jež v roce 2003 srovnal Arkaim se slavným Stonehenge, uvedl, že komplex menhirů a kamenných kruhů nabízí pozorování 10 astronomických jevů pomocí 22 prvků. Ruský objekt umožňuje sledovat 18 jevů pomocí 30 prvků.

Zdroj: Youtube

Tento fakt podporuje teorii o tom, že v Arkaimu kdysi žila vyspělá civilizace. Někteří záhodologové spekulují, že své astronomické znalosti získala od mimozemšťanů. Jejich přítomnost mají dokazovat nejen kostry s podivně protáhlými lebkami, ale také magnetické anomálie, podivná světla, tajemné obrazce z mlhy nebo dokonce halucinace návštěvníků. Nic z toho však nebylo vědecky prokázáno. Kdy a proč byla pevnost opuštěna je stále záhadnou. Archeologové však našli stopy po požáru.

Zdroj:

www.ancient-origins.net, www.denik.cz, www.neveda.cz

Tagy Akademie věd České republiky Čeljabinská oblast přehrada Sovětský svaz Stonehenge Trója