Vědci našli nejpodivnějšího dinosaura všech dob. Jeho placatý zubatý zobák vás rozesměje k slzám

Jarouš M Komořanský | 23. 5. 2023

Seznamte se s Balaenognathusem, nově objeveným druhem dinosaura, který má ten nejzvláštnější rys - zubatý zobák, který vás jistě rozesměje. Odhalení Balaenognatha maeuseri znamená nelezení jednoho z nejpodivnějších dinosaurů, jací kdy byli nalezeni.

V neustále se rozvíjejícím světě paleontologie fascinující objevy stále uchvacují vědce a podněcují naši představivost. Velmi nedávno vědci učinili ohromující nález, který vědeckou komunitu rozbouřil. Výzkum kolem nového pterosaura vedl profesor David Martill a jeho mezinárodní tým.
Paleontologové si již dlouho uvědomují neuvěřitelnou rozmanitost druhů dinosaurů, kteří se kdysi potulovali po Zemi.

Nedávný objev druhu Balaenognathus však odborníky ohromil. Tento dinosaurus se svým jedinečným ozubeným kachním zobákem, v němž se skrývalo až 400 zubů, zpochybňuje naše tradiční chápání dinosauří morfologie. Tento tvor z čeledi pterosaurů používal své dlouhé čelisti k přijímání potravy podobným způsobem jako dnes kachny a plameňáci. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

I pohledy odborníků hovoří o podivném tvorovi

Doktorka Sarah Johnsonová, renomovaná paleontoložka, řekla: „Balaenognathus se nepodobá žádnému dinosaurovi, se kterým jsme se dosud setkali. Jeho ozubený zobák je mimořádnou adaptací, která naznačuje specializované potravní chování, jež ho odlišuje od jeho dávných protějšků."

Balaenognathus, pojmenovaný podle velryby, které se mírně podobá, byl malý dinosaurus o délce kolem 2 metrů. Jeho nejnápadnějším znakem je zobák, který zdobí ostré, vroubkované zuby - pro dinosaura poměrně netradiční vlastnost. Tato unikátní adaptace naznačuje specializované potravní chování, které pravděpodobně souviselo s jeho stravou nebo loveckou strategií.

Téměř kompletní kostra byla nalezená ve velmi jemně vrstveném vápenci, který krásně uchovává zkameněliny. Čelisti tohoto pterosaura jsou opravdu dlouhé a lemované malými jemnými háčkovitými zuby, mezi nimiž jsou drobné mezery jako hřeben na hnidy. Dlouhá čelist je zahnutá nahoru jako avokádo a na konci se rozšiřuje jako lžíce. Na konci tlamy nemá žádné zuby, ale zuby jsou po celé délce obou čelistí až k zadní části úsměvu,“ řekl k nálezu profesor Martil. Podle něj se jednalo spíše o náhodný nález dobře zachovalé kostry s téměř dokonalým kloubním spojením. Top svědčí o tom, že mrtvola musela být ve velmi raném stadiu rozkladu, přičemž všechny klouby včetně jejich vazů byly stále životaschopné.

Zapomeňte na řvoucí monstra z Jurského parku. Vědci zjistili, jaké zvuky vydávali dinosauři
Magazín

Zapomeňte na řvoucí monstra z Jurského parku. Vědci zjistili, jaké zvuky vydávali dinosauři

Jaké bylo chování Balaenognatha a jeho ekologická role?

Vědci se domnívají, že Balaenognathus měl pravděpodobně rozmanitý jídelníček a konzumoval nejrůznější drobnou kořist, například hmyz, malé obratlovce nebo dokonce rostlinnou hmotu. Jeho ozubený zobák mohl usnadňovat zachycení a zpracování vybraných zdrojů potravy, což ukazuje neuvěřitelnou přizpůsobivost dinosaurů v jejich ekosystémech.

Zkameněliny naznačují, že Balaenognathus se živil v mělkých lagunách právě pomocí lžícovitého zobáku. Tím naléval vodu a vytlačoval tekutinu, čímž zachycoval kořist.

Objev Balaenognathus vrhá světlo na širokou škálu adaptací a evolučních cest, které dinosauři podstupovali. Slouží jako připomínka složité a rozmanité povahy prehistorického života a poskytuje vědcům neocenitelné informace pro rekonstrukci dávných ekosystémů, v nichž se těmto tvorům dařilo. Je vlastně dalším dílkem do skládačky dinosauří evoluce. Zpochybňuje naše zažité představy a podněcuje naši zvědavost proniknout hlouběji do tajemství minulosti naší planety.

Ulovili vojáci za občanské války pterodaktyla? Pro záhadnou fotografii zatím není vysvětlení
Magazín

Ulovili vojáci za občanské války pterodaktyla? Pro záhadnou fotografii zatím není vysvětlení

Bavorský region je domovem zkamenělin stovek pterosaurů. Pozůstatky téměř kompletního Balaenognatha archeologové nalezli v německém lomu spolu s velkým blokem vápence obsahujícím krokodýlí kosti. Od 18. století se lomy ve francké Juře staly jednou z nejbohatších lokalit pterosaurů na světě.

Zdroje: www.express.co.uk, en.wikipedia.org/wiki/Balaenognathus,  scitechdaily.com

Tagy David M. Martill dinosauři Sarah Johnson Země