Toto jsou tzv. marťanské borůvky. Podivné kuličky na Marsu rozpoutaly mezi vědci ostré spory

Lenka Bělská | 21. 4. 2023

Bylo 11. února roku 2004. Vozítko Opportunity zamířilo směrem k výběžku v Meridiani Planum. „Počkej, zastav ho na chvíli,” zvolal jeden z pozemských operátorů. „Přibliž to prosím,” ukázal na obrázek kulatých oblázků. V tu chvíli netušil, že sleduje možná první důkaz o výskytu vody na Marsu.

„Spatřili jsme podivné útvary, které připomínají borůvky usazené na vrcholu muffinu,” napsal si tehdy do svého deníku Steve Squyres, člen týmu Mars Exploration Rover (MER) a vědec z Cornell University. „Zdá se, že odolávají erozi lépe než zbytek horniny, vůbec ale netušíme, o co se jedná.”

NASA objevila na planetce Ceres světélkující pyramidu s hladkými stěnami a nádrž pod povrchem
Magazín

NASA objevila na planetce Ceres světélkující pyramidu s hladkými stěnami a nádrž pod povrchem

Vědci spekulovali, že objekty o průměru od 100 mikrometrů do 6,2 milimetrů jsou pozůstatkem sopečných erupcí nebo dopadů meteoritů. Dva týdny po objevu se ale shodli na tom, že koule jsou geologickým fenoménem známým jako „konkrece“.

Borůvky na Marsu

Vznik konkrece je podobný tvorbě perel. Na počátku je jádro, kolem něhož se z všudypřítomných vodních roztoků začnou srážet minerální látky z okolního prostředí. Protože růst konkrementu probíhá v méně husté hornině, má nejčastěji kulovitý nebo věnčitý tvar. Výskyt těchto těles tedy naznačuje, že na Marsu kdysi existovala životodárná tekutina.

Zdroj: Youtube

S tímto závěrem ale nesouhlasil Donald Burt z ASU School of Earth and Space Exploration. Tvrdil, že analýza MER nedává smysl a kuličky musely vzniknout jinak. „Mají až moc podezřele pravidelný tvar a jednotnou velikost. Zároveň se objevují rovnoměrně na velké ploše a ještě mají neobvyklou mineralogii v podobě šedomodrého zevnějšku.”

NASA objevila na Měsíci vstup do podzemního labyrintu
Magazín

NASA objevila na Měsíci vstup do podzemního labyrintu

To podle odborníka naznačuje, že objekty vznikly při vysokých teplotách, v prostředí horkých pramenů nebo ve vulkanických parách. „Běžné konkrece se ale tvoří při nízkých stupních Celsia a jsou matné, ne lesklé,” napsal v článku, vydaném v časopise Lunar and Planetary Science. Se svými kolegy Paulem Knauthem a Kenem Wohletzem se proto vrátil k hypotéze, že borůvky z Marsu jsou pozůstatkem dopadu meteoritu.

Pravda o borůvkách

„Vznikly složitými interakcemi mezi železnými vločkami a lepkavou, kyselou a slanou párou a prachem,” tvrdí. Ke stejnému závěru došel také geofyzik Anupam Misrou z Havajské univerzity o devět let později. Jeho primárním argumentem bylo, že teorie konkrece nemůže vysvětlit jednotnost koulí.

Tímto ale debata o původu marťanských těles neskončila. Řada vědců se dodnes snaží vysvětlit, jak vznikla. Do té doby, než odborníci získají vzorek materiálu, to ale bude stále záhadou. 

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.gizmodo.com

Tagy borůvka Havajská univerzita kuličky Mars Mars Exploration Rover Meridiani Planum Opportunity Steve Squyres