U Neapole se skrývá vulkán horší než Vesuv. Vědci se obávají obrovské exploze

Nataša Slánská | 28. 3. 2022

Sopečná aktivita v oblasti italské Neapole je dobře známá. Každý ví, že výbuch Vesuvu v roce 79 pohřbil Pompeje a Herculaneum. Méně známý je vulkán Campi Flegrei, který se tyčí na severozápadě města a kdysi dávno způsobil mnohem horší katastrofu, než jakou vyvolal obávaný Vesuv. Postižena byla celá Evropa.

V Neapoli dnes žijí tři miliony obyvatel, kteří si už zvykli na pravidelné záchvěvy půdy, při kterých se jim doma třesou skleničky a lustry. K nějakému tomu zemětřesení zde dochází prakticky každý den, většinou je ale tak malé, že ho člověk vůbec nevnímá. Vědci nicméně seismickou aktivitu v oblasti bedlivě sledují, protože se nedá vyloučit, že se některá z místních sopek probudí k životu. Vrásky jim v současné době činí hlavně Campi Flegrei.

Zářící létající předmět klesl do vulkánu sopky Popocatépetl. Vysvětlení se hledá
Magazín

Zářící létající předmět klesl do vulkánu sopky Popocatépetl. Vysvětlení se hledá

Katastrofa strašlivých rozměrů

V porovnání s běžnými sopkami nejde o žádného drobečka. Campi Flegrei je supervulkán s ohromným magmatickým krbem a 24 krátery. Jeho masivní exploze před 39 tisíci lety vytvořila kalderu o průměru 13 kilometrů a vyvrhla do okolí 3,7 trilionu litrů roztavené horniny. Mohutný oblak popele a síry zdvihnutý do atmosféry zastínil Slunce a způsobil dlouhodobé ochlazení, které pocítili obyvatelé celé Eurasie. Již tak nelehká doba ledová se náhle stala přímo vražednou. Odborníci předpokládají, že výbuch Campi Flegrei výrazně přispěl k vymření neandertálců, jejichž stopy končí ve stejném období.

"Účinky takového jevu jsou srovnatelné s pádem velkého meteoritu," uvedl Giuseppe de Natale z Italského národního institutu geofyziky a vulkanologie. Supervulkány tohoto typu jsou podle něj schopny zhroutit se samy do sebe a vytvořit rozsáhlé oblasti kráterů, gejzírů a hydrotermálních pramenů.

"Planoucí pole", jak se název vulkánu někdy překládá do češtiny, nezahálejí ani v moderní době. V roce 1538 se z nich při nečekané erupci zdvihl nový kužel, který byl pojmenován Monte Nuovo. Roku 1883 postihlo blízký ostrov Ischia silné zemětřesení, jež si vyžádalo životy 2000 lidí.

Dechberoucí záběry vulkánu nabízí následující video:

Zdroj: Youtube

Supervulkán straší i dnes

Před několika lety vyvstaly obavy, že by se supervulkán mohl opět projevit ve své ničivé síle. Skupina italských a anglických vědců tehdy publikovala studii, podle které má zdánlivě nepatrná aktivita pozorovaná v Campi Flegrei od 50. let minulého století kumulativní efekt, a vulkán je tedy k výbuchům mnohem náchylnější, než se odborníci dosud domnívali.

Supervulkán Yellowstone: Časovaná bomba lidstva. Výbuch bychom nepřežili
Magazín

Supervulkán Yellowstone: Časovaná bomba lidstva. Výbuch bychom nepřežili

Od publikace studie do dnešního dne nicméně v oblasti došlo jen k jednomu silnějšímu zemětřesení. V obci Casamicciola na Ischii v roce 2017 v důsledku otřesů 4. stupně zemřeli 2 lidé a mnoho dalších bylo zraněno. Masivní erupce srovnatelná s katastrofou, k níž došlo před 39 tisíci lety, prý v dohledné době určitě nehrozí. Riziko výbuchu či zemětřesení s vážnými lokálními škodami se však nad neapolskou oblastí vznáší takřka neustále.

Zdroje: volcanofoundation.org, www.meteorologiaenred.com, en.wikipedia.org

Tagy Eurasie Evropa Herculaneum Ischia Neapol Pompeje Slunce Vesuv výbuch zemětřesení