Trawlery patří mezi nejrozšířenější rybářská plavidla. Jsou vybavené vlečnými sítěmi, které se noří do hlubin podle druhu lovených ryb. V tzv. střední vodě se chytají makrely, tuňáci, krevety a ančovičky. U dna se loví chobotnice, tresky a platýsi. Právě na tyto hlubokomořské živočichy se zaměřuje loď, kde již dvacet let pracuje Roman Fedortsov.

„Jsem v oddělení zpracování, kde každý kus projde třídícím a mycím zařízením. Pak je mechanicky vykuchaný a filetovaný,” vysvětluje čtyřicetiletý rybář. „Zároveň kontroluji kolegy, kteří je připravují ke zmrazení a doručení ke koncovým zákazníkům.”

Hlubinné poklady

Hlubinné vlečné sítě mají menší oka než zařízení používané ve střední vodě, proto se do jejich spárů mohou dostat i živočichové, kteří nejsou běžně k vidění. Na třídícím stole pak Fedortsov a jeho kamarádi objevují doslova nový svět.

„Zhruba před pěti lety jsem se rozhodl, že podivné tvory začnu fotografovat a jejich obrázky sdílet na sociálních sítích. Chtěl jsem veřejnosti ukázat, jaké poklady oceán skrývá,” říká. Během několika let se jeho snímky staly virálními.

Mezi nejúspěšnější patří momentka zvířete s velkýma zelenýma očima, dlouhým čumákem, špičatým ocasem a ploutvemi připomínající křídla. Na první pohled připomíná dračí mládě. „Jako by se vynořilo z nějaké dávné legendy nebo z Harryho Pottera,” napsal jeden z komentujících. Další navrhovali, že jde o pokémona nebo kreslenou postavičku Batty Koda.

Chiméra

Ve skutečnosti se do sítě zachytilo mládě chiméry. Druh paryby, který se přezdívá „žralok duchů”. Žije v hloubkách až 2600 metrů, živí se korýši a měkkýši a pyšní se zuby připomínající řezáky hlodavců a zajícovců.

Zdroj: Youtube

Přestože tito tvorové žijí ve velkých hloubkách, jsou ohrožení nadměrným rybolovem prostřednictvím vedlejších úlovků. „Většina ryb lov tažnými sítěmi nepřežije, nemůžeme je tak vrátit do oceánu,” krčí rameny Fedortsov. 

Zdroje: www.findafishingboat.com, www.nypost.com, www.dailymail.co.uk