Chlapec ze Sibiře

Vědci zkoumali DNA sibiřského chlapce a zjistili něco naprosto neuvěřitelného. Podle závěrů jejich výzkumů se chlapcova DNA shoduje se zhruba 30 % předků moderních indiánů, kteří obývali USA. Laicky řečeno to znamená, že mají společný genofond.

Předpokládá se, že většina amerických indiánů mohla přijít do Ameriky z ruské Sibiře. Chlapcovu DNA zkoumaly Kelly Grafová, odborná asistentka v Centru pro studium prvních Američanů na katedře antropologie Texaské univerzity A&M a Eske Willerslevová, vedoucí mezinárodního výzkumného týmu. 

Obě ženy se vydaly do Petrohradu, kde jsou ve státním muzeu Ermitáž ostatky chlapce ze Sibiře uložené. Grafová spolu s Willerslevovou odebraly z mumie staré 24000 let vzorky DNA, aby je blíže prozkoumaly. 

Zjistili, že kostra, která se objevila ve 20. letech 20. století, patří chlapci a pochází ze sibiřské vesnice Mal'ta. I proto se mumii přezdívá mal'tské dítě. Jde o vůbec první výzkum, kdy se díky vzorkům DNA určilo pohlaví mumie na ruském území. „Nyní můžeme s jistotou říci, že tento jedinec byl mužského pohlaví," uvedla Grafová.

Neuvěřitelná DNA

To však není jediný posun ve výzkumu sibiřské mumie. Poté, co se z chlapcovy horní části paže odebral vzorek DNA, obě vědkyně tiše žasly. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

DNA ukázala něco neuvěřitelného. Prokázala úzkou vazbu sibiřského chlapce a prvních amerických indiánů. „Výsledky ukazují, že chlapec měl úzké genetické vazby na indiány a některé západní Euroasijce, konkrétně na některé skupiny žijící ve střední Asii, jižní Asii a Evropě?" dodala Grafová. 

Vědci tento fakt přisuzují mobilitě národů v době ledové, díky které dokázaly udržovat poměrně rozsáhlý genofond. Ten podle Grafové "mohl sahat od centrální Sibiře až na západ do střední Evropy."

Práce s DNA, kterou vědci na mumii sibiřského chlapce provedli, je zatím nejstarším kompletním genomem člověka, který se dosud podařilo studovat. Zároveň analýza DNA vyvolává otázky o době vstupu člověka na Aljašku a do Severní Ameriky.

„Ačkoli naše výsledky zatím nejsou stoprocentní, naznačují, že předkové původních Američanů mohli být v Beringii. Amerika tak mohla být kolonizovaná mnohem dříve, než se původně předpokládalo," dodala Grafová.

Zdroje: siberiantimes.com, www.bbc.com, www.ancient-origins.net