24 000 let stará mumie chlapce ze Sibiře je vědeckou senzací. DNA skrývá něco neuvěřitelného

Natálie Borůvková | 27. 4. 2023

Analýza DNA kosterních pozůstatků malého chlapce způsobila rozruch. Vědci v ní našli něco neuvěřitelného. Z 24 000 let staré mumie chlapce ze Sibiře se rázem stala vědecká senzace. Co se zjistilo?

Chlapec ze Sibiře

Vědci zkoumali DNA sibiřského chlapce a zjistili něco naprosto neuvěřitelného. Podle závěrů jejich výzkumů se chlapcova DNA shoduje se zhruba 30 % předků moderních indiánů, kteří obývali USA. Laicky řečeno to znamená, že mají společný genofond.

Předpokládá se, že většina amerických indiánů mohla přijít do Ameriky z ruské Sibiře. Chlapcovu DNA zkoumaly Kelly Grafová, odborná asistentka v Centru pro studium prvních Američanů na katedře antropologie Texaské univerzity A&M a Eske Willerslevová, vedoucí mezinárodního výzkumného týmu. 

Obě ženy se vydaly do Petrohradu, kde jsou ve státním muzeu Ermitáž ostatky chlapce ze Sibiře uložené. Grafová spolu s Willerslevovou odebraly z mumie staré 24000 let vzorky DNA, aby je blíže prozkoumaly. 

Zjistili, že kostra, která se objevila ve 20. letech 20. století, patří chlapci a pochází ze sibiřské vesnice Mal'ta. I proto se mumii přezdívá mal'tské dítě. Jde o vůbec první výzkum, kdy se díky vzorkům DNA určilo pohlaví mumie na ruském území. „Nyní můžeme s jistotou říci, že tento jedinec byl mužského pohlaví," uvedla Grafová.

Neuvěřitelná DNA

To však není jediný posun ve výzkumu sibiřské mumie. Poté, co se z chlapcovy horní části paže odebral vzorek DNA, obě vědkyně tiše žasly. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

DNA ukázala něco neuvěřitelného. Prokázala úzkou vazbu sibiřského chlapce a prvních amerických indiánů. „Výsledky ukazují, že chlapec měl úzké genetické vazby na indiány a některé západní Euroasijce, konkrétně na některé skupiny žijící ve střední Asii, jižní Asii a Evropě?" dodala Grafová. 

Vědci tento fakt přisuzují mobilitě národů v době ledové, díky které dokázaly udržovat poměrně rozsáhlý genofond. Ten podle Grafové "mohl sahat od centrální Sibiře až na západ do střední Evropy."

Podívejte se na tělo egyptské mumie pokryté vrstvami zlata. Jde o objev století, tvrdí vědci
Magazín

Podívejte se na tělo egyptské mumie pokryté vrstvami zlata. Jde o objev století, tvrdí vědci

Práce s DNA, kterou vědci na mumii sibiřského chlapce provedli, je zatím nejstarším kompletním genomem člověka, který se dosud podařilo studovat. Zároveň analýza DNA vyvolává otázky o době vstupu člověka na Aljašku a do Severní Ameriky.

Vědci zrekonstruovali tvář mumie naložené ve rtuti. Je příbuzná Borise Johnsona. Jsou si podob
Magazín

Vědci zrekonstruovali tvář mumie naložené ve rtuti. Je příbuzná Borise Johnsona. Jsou si podob

„Ačkoli naše výsledky zatím nejsou stoprocentní, naznačují, že předkové původních Američanů mohli být v Beringii. Amerika tak mohla být kolonizovaná mnohem dříve, než se původně předpokládalo," dodala Grafová.

Zdroje: siberiantimes.com, www.bbc.com, www.ancient-origins.net

Tagy Aljaška Asie doba ledová Ermitáž Evropa Petrohrad Severní Amerika Sibiř USA výzkum