www.iflscience.com, www.bbc.com, www.en.wikipedia.org

První průzkum jejího těla provedl v roce 1976 antropolog Bruno Kaufmann. Odhalil, že důvodem mumifikace byl sulfid rtuťnatý, který se nacházel především v plicích. Celý proces byl podpořen atmosférickými podmínkami v rakvi a hrobce.

Přítomnost velkého množství jedovatého kovu vedla odborníky k teorii, že před svou smrtí podstoupila léčbu rtutí, jež byla běžná u pacientů se syfilisem. Na něj však nezemřela. Vše naznačovalo, že příčinou jejího skonu byla otrava. 

Mumie plná rtuti

Případ mumie byl uzavřen až do roku 2017, kdy se vědci rozhodli odhalit její totožnost. U nalezených ostatků totiž nebyl žádný náhrobek. Historici ale věděli, že v kostele Barfüsser byli kdysi pohřbívání členové bohatých basilejských rodů. Zamířili tedy do archivů. Mravenčí práce se vyplatila. Ukázalo se, že žena patřila do významné rodiny Bischoffů a jmenovala se Anna Catharina.

Anna se narodila 23. března 1719. Její otec byl vážený reformovaný pastor Johann Jakob Bischoff ve Štrasburku. Po jeho smrti se společně se sourozenci a matkou přestěhovala do Basileje. Zde se ve svých čtrnácti letech seznámila se svým budoucím manželem Lucasem Gernlerem, kterého si o pět let později vzala. Měli spolu sedm dětí, z nichž pouze dvě dcery přežily dětství. Žili ve Štrasburku do doby, kdy Lucas zemřel na mrtvici.

62letá Anna se opět vrátila do Basileje. Už tehdy byla nemocná. Odborníci si myslí, že se nakazila syfilisem v nemocnici, kde pomáhala. Zemřela o pět let později, v roce 1787.

DNA Borise Johnsona

Nyní zbývalo potvrdit, že mumie je opravdu Annou Catharinou Bischoffovou. Týmu Institutu Eurac Research v Bozenu se z palce u nohy podařilo identifikovat variantu haploskupiny U. Porovnali ji s DNA žijících potomků z Bischoffovské linie. Shoda byla 99,8 %.

V této chvíli přišli na řadu genealogové. Pomocí záznamů o narození, sňatcích a úmrtích vypátrali, že její dcera Anna se provdala za Christiana Huberta barona Pfeffela von Kriegelstein. O pět generací později si jistá Yvonne vzala Osmana Wilfreda Johnsona Kemala. Jejich syn je bývalý premiér Spojeného království Boris Johnson. „Jsem potěšen, že moje několikanásobná prababička byla průkopnicí v péči o sexuální zdraví,” napsal na sociální síti Twitter. 

Zdroj: Youtube

Výzkum „nejlépe zachovalé mumie ve Švýcarsku” ale neskončil. Vědci nyní odhalili, že Anna sice měla symptomy, které se připisují syfilisu, touto nemocí ale trpět nemusela. V jejím mozku byla totiž objevena bakterie Mycobacteriaceae. Právě ta zapříčila jeho infekci. „Tento fakt ukazuje na možnost, že choroby jako syfilis nebo tuberkulóza byly v 18. století chybně diagnostikovány,” uvedli autoři studie publikované v BMC Biology