První čínská mise s cílem prozkoumat Mars odstartovala 23. července roku 2020. O sedm měsíců později, 10. února 2021 dorazila sonda na oběžnou dráhu rudé planety. Úkol byl jasný. Zahájit postupný sestup na finální výšku 265 kilometrů nad povrchem a poté vypustit přistávací platformu nesoucí rover Zhurong přímo na oběžnici. 22. května 2021 se vozítko úspěšně dotklo marsovského prachu.

Úspěch celého projektu zaručil nejen Zhurong, ale tak sonda Tianwen-1 vybavená nejmodernějšími technickými zařízeními jako orbitální modul, přistávací modul, dálkové kamery a dva supermoderní fotoaparáty s vysokým rozlišením. Dalších třináct vědeckých přístrojů mají sloužit ke studiu marsovské atmosféry, magnetosféry, povrchu, klimatu i pro geologický průzkum.

Čínská mise Tianwen-1 na Mars

Čína chtěla splnit několik úkolů. Mezi ně patřilo pátrání po mimozemském životě, vytvoření mapy povrchu Marsu, zjistit složení půdy, ledu a atmosféry, zejména ionosféry. Sonda Tianwen-1 tak obletěla Mars 1344krát. Rover Zhurong ujel 1921,5 metrů.

Vědcům tak dorazily ohromující záběry jižního pólu planety, kde se nachází téměř všechny vodní zdroje, fotografie 4 000 kilometrů dlouhého a 7 km hlubokého kaňonu Valles Marineris nebo impaktních kráterů Arabia Terra vyskytující se na severu.

Vesmírná sonda také zachytila rozsáhlý kráter Maunder a 18 tisíc metrů vysokou štítovou sopku Ascraeus Mons. „Fotoaparáty jsou tak kvalitní, že mají rozlišení menší než jeden metr. Získaná data se tak skvěle kombinují. To nám pomáhá získat komplexnější vědecké poznatky," říká šéf projektu Zhang Rongqiao.

Nový Mars

Mise však nekončí. Předpokládá se, že sonda zůstane na oběžné dráze ještě jeden marsovský rok, který má cca 687 pozemských dní. Rover Zhurong v současné době hibernuje na severní polokouli. Očekává se, že svou činnost obnoví s nástupem jara na rudé planetě. To má přijít koncem našeho roku.

Zdroj: Youtube

V roce 2028, v rámci mise Tianwen-3, by se měly na Zem dopravit vzorky odebrané z povrchu Marsu. Vědci si od nich slibují, že by mohly obsahovat stopy po minulém či aktuálním životě na planetě.

Zdroj:

www.youtu.be, www.ac24.cz, www.otechnice.cz, www.idnes.cz