Obraz s názvem Původ světa je portrétem nahých ženských genitálií. Obraz byl po léta nezvěstný. Kupující, který zůstal v anonymitě, za obraz zaplatil pouze 1 200 eur (v dnešním přepočtu necelých 30 tisíc korun), aniž by si uvědomil jeho skutečnou hodnotu.

Ztráta a znovunalezení cenného obrazu

Původ světa od Gustava Courbeta je kontroverzní obraz, který budí pozornost od svého vzniku v roce 1866. Obraz byl namalovaný na objednávku turecko-egyptského diplomata Chalíla Beje. V 60. letech 19. století byl tento muž okázalou postavou pařížské společnosti a než zkrachoval kvůli dluhům z hazardních her, sestavil pomíjivou, ale oslnivou sbírku věnovanou oslavě ženského těla. Obraz zůstal v soukromých sbírkách, dokud nebyl na počátku 20. století prodaný pařížskému obchodníkovi s uměním. I poté několikrát změnil majitele, než se nakonec v 50. letech 20. století ztratil.

Znovuobjevení obrazu v pařížském vetešnictví vyvolalo ve světě umění rozruch. Odborníci potvrdili jeho pravost a jeho hodnota byla vyčíslená na více než 35 milionů eur (859 milionů korun), což z něj činí jeden z nejcennějších Courbetových obrazů. Kupec si obraz několik let ponechal ve své osobní sbírce, než došlo v roce 2018 k jeho prodeji v aukci.

Ke genitáliím patřila i hlava

Velmi zvláštní je, že v roce 2010 vyšla na světlo i teorie, že Courbetova malba nahého ženského těla měla dříve i hlavu. S touto teorií přišli odborníci právě poté, co chybějící hlava byla odhalena, když anonymní milovník umění koupil obraz za pouhých 1 200 liber v obchodě s nábytkem.

Pravost obrazu s hlavou brunetky se zamyšleným pohledem vzhůru potvrdily vyčerpávající chemické a spektrografické testy. Kurátor Jean Jacque Fernier se po objevení obrazu s hlavou nechal slyšet, že "Původ světa má konečně svou tvář".

Šokující motiv od šokujícího malíře

Courbetův vliv na svět umění nelze přeceňovat. Jeho odmítnutí tradičních uměleckých forem a důraz na realismus připravily půdu pro moderní umělecké směry, jako je impresionismus a kubismus.

"Původ světa" je důkazem jeho novátorského ducha a ochoty posouvat hranice. Malíř pravidelně maloval ženské akty, ale v Původu světa zašel až k odvaze a otevřenosti, které jeho malbě dodávají zvláštní kouzlo. Téměř anatomický popis ženských pohlavních orgánů však díky Courbetově velké virtuozitě a rafinovanosti jantarové barevnosti není možné označit za pornografii.

Počátek světa je významným uměleckým dílem hned z několika důvodů. Byl to jeden z prvních obrazů, který takto realisticky a detailně zobrazoval ženské genitálie, a při svém prvním vystavení vyvolal kontroverzi. Obraz je také odrazem Courbetova uměleckého stylu, který se vyznačoval realismem a odmítáním tradičního akademického umění.

Protože všechna videa s tímto obrazem jsou na YouTube cenzurovaná, přinášíme vám video, které zachycuje reakce lidí, když jej na výstavě spatří:

Zdroj: Youtube

Arogantní umělec

Gustave Courbet byl francouzský malíř, který se narodil v roce 1819 v Ornans ve Francii. Byl významnou osobností realistického uměleckého směru poloviny 19. století. V duchu realismu se snažil zobrazit svět takový, jaký skutečně je, bez idealizace a romantizace. Courbet odmítal tradiční akademické umění a místo toho se zaměřoval na zobrazování každodenního života a obyčejných lidí.

Courbet byl známý svým nekonvenčním životním stylem a politickým aktivismem a byl označovaný za velmi arogantního umělce. Byl silným zastáncem demokracie a podílel se na Pařížské komuně, revoluční vládě, která v roce 1871 krátce ovládla Paříž.

Objevení "Původu světa" v pařížském vetešnictví je pozoruhodný příběh, který poukazuje na nepředvídatelnou povahu trhu s uměním. Ukazuje, že cenná umělecká díla lze nalézt na nečekaných místech a skutečná hodnota uměleckého díla není vždy okamžitě zřejmá.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, es.wikipedia.org/wiki/Gustave_Courbet, en.wikipedia.org/wiki/LOrigine_du_monde, www.gustave-courbet.com