V dole na Ukrajině bylo nalezeno 300 milionů let staré kolo. Nikdo k němu nesmí

Lenka Bělská | 6. 11. 2022

Dnes si bez kulaté věci s hřídelí nedokážeme představit život. Je všude kolem nás. Proto je vynález kola jeden z klíčových momentů v historii lidstva. Co když ale tuto pomůcku využívali lidé miliony let před tím, než jsme si mysleli?

Bylo to v roce 2008. V uhelném dole v ukrajinském městě Doněck, v hloubce 900 metrů pod povrchem, byl objeven nečekaný otisk. Napůl vystupoval z horniny a připomínal kolo s paprsky.

Nový nález zpochybnil evoluci: Neznámý tvor vyráběl nástroje dlouho před lidmi
Magazín

Nový nález zpochybnil evoluci: Neznámý tvor vyráběl nástroje dlouho před lidmi

Dělníci byli překvapeni. Nález vyfotografovali a ukázali důlnímu mistru S. Kasatkinovi. Požádal ředitele dolu, aby pozval vědce k podrobnému prozkoumání záhadného objektu. Ten jeho návrh smetl ze stolu. Naopak nařídil, aby se práce v daném úseku zrychlily.

Doněck - kolo v dole

„Kluci se snažili nález ze skály tajně vyjmout, ale pískovec je tak pevný, že se báli, že ho poškodí," psal S. Kasatkin v dopise spisovateli J. P. Robinsonovi. „Nechali ho proto na místě. „Důl je od roku 2009 oficiálně uzavřen. Chodby byly zatopeny. Kdyby jsme kolo nevyfotili, nikdo by se o něm nedozvěděl."

Neobvyklý otisk rozvířil diskuze. Pokud je svědectví důlního mistra pravdivé, je pravděpodobné, že kolo bylo vynalezeno mnohem dříve, než se obecně předpokládá.

Vědci našli masku z vesmírného materiálu. Může vést k pokladu za miliardy
Magazín

Vědci našli masku z vesmírného materiálu. Může vést k pokladu za miliardy

Rostovská oblast obklopující Doněck se nachází na karbonské hornině. V případě, že se předmět zasekl v době jejího formování a procesem zvaným diageneze se do ní rozpustil, znamená to, že je starý 300 milionů let. Nejstarší vyobrazení vozu se čtyřmi koly ale pochází z doby kolem roku 3400 př. n. l.

Starověké stopy po kolech

Zajímavostí však je, že důkazy o dřívějším používání kol a vozů se nachází téměř po celém světě. Byly nalezeny ve Francii, Španělsku, Itálii, Maltě, Kazachstánu, Ukrajině i Severní Americe. Například v turecké Střední Atolii byly objeveny vyjeté koleje se šířkou „pneumatik" 22,86 cm v horninách starých 12 až 14 milionů let.

Zdroj: Youtube

„Stopy jsou vyryty do houževnatého podloží, jehož vývoj trvá miliony let," říká geolog a ředitel Výzkumného centra přírodních věd na Moskevské Mezinárodní nezávislé univerzitě ekologie a politologie Dr. Alexander Koltypin. „Je jednoduché prohlásit, že byly vytvořeny pradávnou vyspělou civilizací. Tomuto tvrzení ale nahrává fakt, že se nacházejí v blízkosti megalitických staveb."

Zdroj:

www.ancient-origins.net, www.archaeology-world.com, www.cs.wikipedia.org

Tagy Doněck Francie hornina Itálie Kazachstán Malta Severní Amerika Španělsko Ukrajina