Kulhající nacistka Herta: Všechny muže, kteří ji odmítli, nechala popravit

Patrik Strnad | 13. 1. 2020
Herta Kašparová
Herta Kašparová
Herta Kašparová

Na její popravu se sjížděli lidé ze všech končin. Vybíralo se vstupné, vznikaly památeční pohlednice, oběšení přihlíželi i nic netušící školáci. Herta Kašparová se stala poslední veřejně popravenou osobou na našem území. Oprátku si vysloužila za vraždu 33 mužů, kteří ji v minulosti nějakým způsobem ukřivdili.

Kulhající nacistka

Byla mladá, docela pohledná, jenom trochu kulhala. Když se totiž Herta Kašparová narodila, měla tělesnou vadu, obrácenou pravou nohou. A přestože tento handicap dokázali doktoři vyléčit, kulhání na jednu nohu jí zůstalo. Spolužáci o ní později řekli, že byla hodná a v životě by je nenapadlo, že se takového činu dopustí. I navzdory tomu, že to byla nacistka.

Kašparová v době druhé světové války pracovala v Třešti v Jihlavě jako překladatelka a tlumočnice gestapa. V květnu 1945 se Němci třásli z prohry a začali se před Rudou armádou stahovat. Ta se v Třešti zastavila a zase odešla, čehož využili zbývající nacisté, kteří město 7. května znovu ovládli a hodlali provést ještě několik válečných zločinů před kapitulací své země.

Voják chtěl zjistit, jak vypadá život v Osvětimi. Za svou zvědavost zle zaplatil
Magazín

Voják chtěl zjistit, jak vypadá život v Osvětimi. Za svou zvědavost zle zaplatil

Pomsta za smích

A tak se stalo, že se obrátili na důvěryhodnou a poslušnou Hertu Kašparovou, která měla svým ukazováčkem rozhodnout o osudech několika desítek zadržených Čechů. Nikdo nepředpokládal, že se nově zhoštěné role kata ujme a zradí vlastní národ.

Mnoho zadržených poznávala a neváhala ukázat na ty, kteří se jí posmívali kvůli kulhání. Koho vybrala, byl na místě nelítostně zastřelen. Pamětníci se shodují, že Herta jednala pomstychtivě, vybraní schytali kulku i za to, že údajně poškodili její rodinu, byť to nikdy potvrzené nebylo. Celkem zemřelo 33 mužů, některé sama zabila střelou přímo do srdce. Jejich těla byla vhozena do masového hrobu.

E. Wirths, šéflékař z Osvětimi: Jeho gynekologické pokusy usmrtily tisíce žen
Magazín

E. Wirths, šéflékař z Osvětimi: Jeho gynekologické pokusy usmrtily tisíce žen

Poslední veřejná poprava

Herta uprchla do Rakouska. O jejím exilu se toho moc neví, zatčena byla až 2. února 1946 ve městě Gmünd v Dolních Rakousích. Odtud putovala zpátky do Třešti, soud ji označil za vražedkyni a rozsudkem smrti oběšením zpečetil její osud.

Veřejná poprava se konala 13. září 1946 a byla z ní nevídaná senzace. Aby lidé dobře viděli, potřebovali si zakoupit místenku. Z události si mohli odnést i památeční pohlednici. Oběšení sledovali i školáci. Do historie se Herta Kašparová zapsala nejen jako vražedkyně, ale také jako poslední veřejně popravená osoba na našem území.

Odilo Globocnik: Dva litry vodky denně z něj stvořily sadistického vraha Židů
Magazín

Odilo Globocnik: Dva litry vodky denně z něj stvořily sadistického vraha Židů