Místní jí říkají „bezedná jáma“, nikdy se do ní ale neodvážili spustit. Je hluboká přibližně 200 metrů a obklopují ji obrovské stromy, které se svými korunami snaží zachytit co nejvíce slunečního světla. 

Odborníci z Ústavu krasové geologie Čínské geologické služby se proto na šestidenní expedici pečlivě připravovali. Jejich cílem bylo odhalit, jak je Shenying Tiankeng hluboká, co v ní roste a jací živočichové ji obývají. 

Shenying Tiankeng

Tým nejdříve vypustil drony, díky nimž odhalil možnou přístupovou cestu. „Na útesu Tiankeng jsme našli jeskyni, pod níž byl menší otvor vedoucí do útrob hory,” popsal předseda Asijské jeskynní aliance Zhang Yuanhai. „Snažili jsme se okolní přírodu co nejméně zničit. Celá oblast je významná svými krasovými útvary a propastmi, kterých je nyní s novým objevem okolo třiceti,” vysvětlil.

Po třech hodinách kolmého sestupu speleologové zdolali 100 výškových metrů. Cestu jim ztěžovala bujná zeleň a strmá skála. Před sebou však měli ještě dlouhou cestu. Když nakonec dosáhli dna jámy, nevěřili svým očím.

„Propast byla pokrytá divokými jitroceli, bambusy s obrovskými čtvercovými listy a třícentimetrovými trny a vzácné kapradiny. Mezi rostlinami se proháněli brouci, žáby a mloci,” vzpomínal Zhang Yuanhai. 

Krasová jeskyně

I přesto, že odborníci očekávali, že na dně Shenying Tiankeng poteče řeka, na zurčící vodu nenarazili. Ta však celou oblast v minulosti formovala. „Jeskyně okolo Guangxi vznikly díky dešťovým kapkám, které se při průchodu půdou staly kyselejší. Jak potok protékal trhlinami ve skalním podloží, postupně je rozšiřoval do tunelů a dutin. Postupem času, kdy už byla komora dostatečně velká, se její strop zhroutil,” vysvětlil speleolog Yuanhai.

Zdroj: Youtube

Během dalších expedic se badatelé budou snažit popsat rostliny a zvířata, jež propast obývají. „Nepřekvapilo by mě, kdybychom našli zcela nové druhy,” řekl vedoucí týmu Chen Lixin. 

www.speleogenesis.com, www.resource.cloudgx.cn, www.outlookindia.com