Čínští vědci našli obří propadlinu a v ní tajemný ztracený svět. Zázrak natočili. Zde je video

Lenka Bělská | 15. 3. 2023

Oblast Guangxi v jižní Číně je známá pro svou panenskou přírodu a dechberoucí skály. Právě v ní byla objevena 200 metrů hluboká a 150 metrů široká propast. Na jejím dně roste zelený les.

Místní jí říkají „bezedná jáma“, nikdy se do ní ale neodvážili spustit. Je hluboká přibližně 200 metrů a obklopují ji obrovské stromy, které se svými korunami snaží zachytit co nejvíce slunečního světla. 

Důstojník lovil v džungli tygry. Objevil vchod do tajemného 1500 let starého světa plného nádherných věci
Magazín

Důstojník lovil v džungli tygry. Objevil vchod do tajemného 1500 let starého světa plného nádherných věci

Odborníci z Ústavu krasové geologie Čínské geologické služby se proto na šestidenní expedici pečlivě připravovali. Jejich cílem bylo odhalit, jak je Shenying Tiankeng hluboká, co v ní roste a jací živočichové ji obývají. 

Shenying Tiankeng

Tým nejdříve vypustil drony, díky nimž odhalil možnou přístupovou cestu. „Na útesu Tiankeng jsme našli jeskyni, pod níž byl menší otvor vedoucí do útrob hory,” popsal předseda Asijské jeskynní aliance Zhang Yuanhai. „Snažili jsme se okolní přírodu co nejméně zničit. Celá oblast je významná svými krasovými útvary a propastmi, kterých je nyní s novým objevem okolo třiceti,” vysvětlil.

Po třech hodinách kolmého sestupu speleologové zdolali 100 výškových metrů. Cestu jim ztěžovala bujná zeleň a strmá skála. Před sebou však měli ještě dlouhou cestu. Když nakonec dosáhli dna jámy, nevěřili svým očím.

Silná bouře odhalila ztracený zkamenělý svět. Moře vydalo 4500 let staré tajemství. Podívejte se!
Magazín

Silná bouře odhalila ztracený zkamenělý svět. Moře vydalo 4500 let staré tajemství. Podívejte se!

„Propast byla pokrytá divokými jitroceli, bambusy s obrovskými čtvercovými listy a třícentimetrovými trny a vzácné kapradiny. Mezi rostlinami se proháněli brouci, žáby a mloci,” vzpomínal Zhang Yuanhai. 

Krasová jeskyně

I přesto, že odborníci očekávali, že na dně Shenying Tiankeng poteče řeka, na zurčící vodu nenarazili. Ta však celou oblast v minulosti formovala. „Jeskyně okolo Guangxi vznikly díky dešťovým kapkám, které se při průchodu půdou staly kyselejší. Jak potok protékal trhlinami ve skalním podloží, postupně je rozšiřoval do tunelů a dutin. Postupem času, kdy už byla komora dostatečně velká, se její strop zhroutil,” vysvětlil speleolog Yuanhai.

Zdroj: Youtube

Během dalších expedic se badatelé budou snažit popsat rostliny a zvířata, jež propast obývají. „Nepřekvapilo by mě, kdybychom našli zcela nové druhy,” řekl vedoucí týmu Chen Lixin. 

www.speleogenesis.com, www.resource.cloudgx.cn, www.outlookindia.com

Tagy Čína Kuang-si