Už o pět let později bylo v Paříži 180 oficiálně schválených nevěstinců. Domy měly být podle zákona nenápadné a pod správou bývalé prostitutky. Ženy, které v nich pracovaly, musely mít založenou živnost, jež se udržovala na základě povinných lékařských prohlídek. 

Živit se svým tělem nebylo tehdy hanbou. Právě naopak. Jak ukazuje katalog The Pretty Women of Paris, mnoho z uvedených povětrných žen bylo obdivováno za své bohatství, krásu i schopnosti. Řada z nich byla zároveň herečkami nebo zpěvačkami, jež o přestávkách bavily svou mužskou, ale i dámskou společnost.

Pařížské kurtizány 

Kniha Pretty Women Of Paris vyšla v roce 1883 za účelem poskytnout anglickým gentlemanům, již navštívili Francii jako sexuální turisté, průvodce. Uváděla fotografie a jména nejschopnějších kurtizán, včetně detailního popisu jejich vzhledu a specializace.

Kolekce zahrnuje například slavnou prostitutku Jeanne Granier, k jejímž zhýčkaný milencům údajně patřil i syn královny Viktorie a budoucí král Anglie Eduard VII. nebo Gabriellu Elluini, pyšnící se nashromážděným majetkem v hodnotě „sto tisíc liber šterlinků“, což odpovídá dnešním 300 milionům korun. 

Mezi další zámožné krasavice patřila také Alice Loady, která se dala najít na Edinburgh Street. I přesto, že byla velice nadanou herečkou, na živobytí si raději vydělávala jinými talenty. „Milenci ji pronásledovali jako vzteklí psi,” píše se v katalogu. „Začala proto preferovat svobodné stárnoucí nápadníky s naditými peněženkami. Za peníze totiž udělá cokoliv.”

Krásky a zvířata 

Komu by nestačilo jedno potěšení, mohl si objednat rovnou dvě. Maria Legault ráda spolupracovala se svou sestrou Angele. „Hladový zákazník bude po zaplacení sevřen mezi dvě blonďaté krásky s pevným tělem ve věku 25 let,” láká průvodce. Juliette Grandville byla zase chválena, že jako „jediná žena dokáže projevovat náklonnost k oběma pohlavím najednou.”

Zdroj: Youtube

Anonymní autoři katalogu vybrali do svého díla takové nevěstky, aby si každý přišel na své. Od „malých a tlustých, s velkými ňadry či pozadím, po vysoké, štíhlé, exotické, s výrazným nosem či zasněnými očima”. Prostituce byla ve Francii legální až do 6. dubna 2016, kdy Národní shromáždění zavedlo tresty pro klienty sexuálních pracovnic. Každý, kdo je přistižen, má dostat pokutu. 

Zdroje: www.irozhlas.cz, www.pictolic.com, www.dailymail.co.uk