„Hloupý“ ženský časopis před 100 lety popsal, jak bude vypadat dnešní doba. Je to neuvěřitelné

Lenka Bělská | 27. 11. 2022

Jak bude vypadat svět za sto let? Tuto otázku si nepokládáme pouze my. Také naši předci byli zvědaví. Důkazem toho je článek v ženském časopise Ladies' Home Journal z roku 1900.

Byl jedním z nejprodávanějších amerických ženských časopisů 20. století a prvním magazínem, který dosáhl předplaceného nákladu více než jednoho milionu výtisků. Objevovaly se zde nejen články o módě a etiketě, ale také sledoval trendy v bytové architektuře a výtvarném umění.

Sibyla ze Sáby žila před 3000 tisíci lety. To, co řekla o dnešní době, nemohla vědět
Magazín

Sibyla ze Sáby žila před 3000 tisíci lety. To, co řekla o dnešní době, nemohla vědět

Není proto divu, že v prosinci roku 1900 vydal text stavebního inženýra Johna Elfretha Watkinse s názvem „Co se může stát za příštích sto let”. „Tato proroctví se mohou zdát podivná, téměř nemožná,” píše autor. „Přesto pocházejí od nejučenějších a nejkonzervativnějších myslí v Americe.”

Ladies' Home Journal a dnešní doba

Kurátor mechanické technologie Národního muzea Spojených států se rozhodl, že navštíví odborníky největších vědeckých a vzdělávacích institucí a zeptá se jich, co si myslí, že se v jejich oboru do roku 2001 změní. „Tyto názory jsem pečlivě přepsal.''

John Watkins získal celkem 28 předpovědí. Mezi ně patří například vize, že průměrný Američan za sto let vyroste až o pět centimetrů a bude žít padesát let místo třiceti pěti. Důvodem budou nejen rozsáhlé reformy v lékařství, hygieně a potravinářství, ale také povinný tělocvik ve školách. „Muž nebo žena, již nebudou schopni ujít 16 km v kuse, budou považováni za slabochy.”

Změna přijde i v dopravě. Odborníci předpokládali, že vagóny budou tahat elektrické lokomotivy ve tvaru doutníků, které dosáhnou rychlosti až 240 km/h. Automobily budou levnější než koně a budou doslova všude. „Senáže, pohřební vozy, policejní hlídky, ambulance nebo zametací stroje. Koně budou stejně vzácní jako je dnes zapřažený vůl,” píše se v článku.

Vědci věštili, že v roce 2000 budou běžné „pevnosti na kolech a obří děla, jež dokáží zničit celá města.” Pušky se budou nabíjet tichými náboji, podmořské čluny se potopí do několikakilometrových hlubin a létající stroje budou metat blesky.

Jak bude vypadat svět po roce 2050? Tým sestavil zcela reálnou vizi budoucnosti
Magazín

Jak bude vypadat svět po roce 2050? Tým sestavil zcela reálnou vizi budoucnosti

„Člověk uvidí celý svět. A nejen to, také ho uslyší. Američané tak budou svědky korunovace králů v Evropě nebo postupu bitev v Orientu,” předpovídá text. Fotografie budou barevné a jejich kopie se budou šířit během několika minut i na dlouhé vzdálenosti.

Futurististické představy

V roce 2000 se měly objevit i chladničky s tekutým vzduchem, bezdrátové telefony, jezdící schody nebo vodní elektrárny, hotová jídla, zelenina pěstovaná elektřinou, ovoce bez pecek a rentgen. „Květiny vyrostou v jakékoli barvě, vzdělání bude dostupné zdarma pro každého a městské domy budou vybaveny plynem a elektřinou." Článek se dokonce zmiňuje i o kurýrních službách a elektrických spotřebičích.

Některé předpovědi vědců se však nenaplnily. Odborníci například předpokládali, že krysy, myši, komáři i mouchy budou vyhubeni, dobytek nebude mít rohy, anglické abecedě budou chybět písmena C, X nebo Q, macešky budou mít průměr jako slunečnice, jahody budou velké jako jablka a hrách jako řepa. 

Zdroj:

www.couriermail.com.au, www.en.wikipedia.org, www.openculture.com

Tagy architektura časopis Evropa John Watkins USA