Byl jedním z nejprodávanějších amerických ženských časopisů 20. století a prvním magazínem, který dosáhl předplaceného nákladu více než jednoho milionu výtisků. Objevovaly se zde nejen články o módě a etiketě, ale také sledoval trendy v bytové architektuře a výtvarném umění.

Není proto divu, že v prosinci roku 1900 vydal text stavebního inženýra Johna Elfretha Watkinse s názvem „Co se může stát za příštích sto let”. „Tato proroctví se mohou zdát podivná, téměř nemožná,” píše autor. „Přesto pocházejí od nejučenějších a nejkonzervativnějších myslí v Americe.”

Ladies' Home Journal a dnešní doba

Kurátor mechanické technologie Národního muzea Spojených států se rozhodl, že navštíví odborníky největších vědeckých a vzdělávacích institucí a zeptá se jich, co si myslí, že se v jejich oboru do roku 2001 změní. „Tyto názory jsem pečlivě přepsal.''

John Watkins získal celkem 28 předpovědí. Mezi ně patří například vize, že průměrný Američan za sto let vyroste až o pět centimetrů a bude žít padesát let místo třiceti pěti. Důvodem budou nejen rozsáhlé reformy v lékařství, hygieně a potravinářství, ale také povinný tělocvik ve školách. „Muž nebo žena, již nebudou schopni ujít 16 km v kuse, budou považováni za slabochy.”

Změna přijde i v dopravě. Odborníci předpokládali, že vagóny budou tahat elektrické lokomotivy ve tvaru doutníků, které dosáhnou rychlosti až 240 km/h. Automobily budou levnější než koně a budou doslova všude. „Senáže, pohřební vozy, policejní hlídky, ambulance nebo zametací stroje. Koně budou stejně vzácní jako je dnes zapřažený vůl,” píše se v článku.

Vědci věštili, že v roce 2000 budou běžné „pevnosti na kolech a obří děla, jež dokáží zničit celá města.” Pušky se budou nabíjet tichými náboji, podmořské čluny se potopí do několikakilometrových hlubin a létající stroje budou metat blesky.

„Člověk uvidí celý svět. A nejen to, také ho uslyší. Američané tak budou svědky korunovace králů v Evropě nebo postupu bitev v Orientu,” předpovídá text. Fotografie budou barevné a jejich kopie se budou šířit během několika minut i na dlouhé vzdálenosti.

Futurististické představy

V roce 2000 se měly objevit i chladničky s tekutým vzduchem, bezdrátové telefony, jezdící schody nebo vodní elektrárny, hotová jídla, zelenina pěstovaná elektřinou, ovoce bez pecek a rentgen. „Květiny vyrostou v jakékoli barvě, vzdělání bude dostupné zdarma pro každého a městské domy budou vybaveny plynem a elektřinou." Článek se dokonce zmiňuje i o kurýrních službách a elektrických spotřebičích.

Některé předpovědi vědců se však nenaplnily. Odborníci například předpokládali, že krysy, myši, komáři i mouchy budou vyhubeni, dobytek nebude mít rohy, anglické abecedě budou chybět písmena C, X nebo Q, macešky budou mít průměr jako slunečnice, jahody budou velké jako jablka a hrách jako řepa. 

Zdroj:

www.couriermail.com.au, www.en.wikipedia.org, www.openculture.com