Lámání kolem: Nejhrůznější poprava v historii se udržela až do 19. století

Patrik Strnad | 10. 1. 2020
Dochované kolo z roku 1775, Německo
Lámání kolem
Poprava lámáním vlkodlaka Petera Stumppa, dřevoryt 1589

Na tělo mu dopadlo těžké loukoťové kolo. Pokud kat nezačal od hlavy, čekala odsouzeného ta nejhorší bolest v životě. Lámání kolem ovšem nebylo pro každého, jen pro ty nejzávažnější zločince. Nebo vlkodlaky.

Vrazi, násilníci i vlkodlaci

Ti samozřejmě neexistují, na konci 16. století se ovšem tomuto nařčení nevyhnul německý sedlák a údajný kanibal Peter Stumpp, známý jako vlkodlak z Bedburgu. Za incest, pakt s ďáblem a již zmiňovaný kanibalismus ho přivázali k velkému kolu a maso z něj trhali rozpálenými kleštěmi. Nakonec mu sťali hlavu.

Poprava těžkou částí povozu se datuje do Starého Říma, největší rozmach zažila ve středověku a raném novověku. Rozlámáním zemřela Kateřina Alexandrijská nebo hrabě Struensee. První poprava kolem na našem území se odehrála roku 1130, kdy Soběslav I. potrestal spiklence. Nejznámější rozlámaný zločinec byl Martin Roháč, český vrah z 16. století.

Lámání kolem si „zasloužili“ zločinci nejtěžšího kalibru – mnohonásobní vrazi, vrazi vlastních rodičů a násilníci.

Fantomová končetina: Proč lidé po amputacích stále cítí nesnesitelnou bolest
Magazín

Fantomová končetina: Proč lidé po amputacích stále cítí nesnesitelnou bolest

Způsoby popravy

Z historického hlediska existují dva způsoby lámání kolem. První probíhal tak, že byl odsouzený k smrti přivázán ke kříži nebo čtyřem kolíkům. Kat se s těžkým kolem, vážícím zhruba 20 kilogramů, postavil nad zločince a nástroj smrti na něj opakovaně pouštěl. Lámalo se buď odspodu, nebo odshora podle toho, zda měl být odsouzený usmrcen hned – kolem se mu přerazil vaz -, nebo měl umírat pomalu a bolestivě – zpřerážely se mu končetiny a kat s kolem postupoval k hlavě. Tento způsob se uchytil zejména v německých a českých zemích.

Druhá varianta popravy probíhala zhruba tak, jak byl umučen a zabit vlkodlak Stupp: Odsouzený byl připoután k velkému kolu a kat mu palicí přerazil nejdříve přivázané končetiny a poté mu zlomil vaz. Kolo s rozlámaným člověkem se vystavilo na odiv a jako výstraha pro veřejnost. V tom si libovala především Francie.

Jidášova stolice měla být humánní metodou mučení, záměr se však tvůrci vymkl
Magazín

Jidášova stolice měla být humánní metodou mučení, záměr se však tvůrci vymkl

Poprava kolem v novověku v mnoha částech Evropy postupně zanikla, existovaly ovšem země, kde byla až do 18. století stále nesmírně populární. Prusko lámání kolem praktikovalo až do 1. poloviny 19. století.