Jak bude vypadat lékařská péče za 100 let? Žádné čekárny a sci-fi technologie

Lenka Samuely | 20. 2. 2022

Covid pandemie ukázala, že běžná lékařská péče může fungovat také jinak. Bez plných čekáren a dlouhých řad. Právě on-line služby, ale také nové technologie, budou čím dál tím více běžnější. Jak bude vypadat lékařská péče v budoucnosti?

V roce 2018 se u lékaře čekalo na vyšetření v průměru jednu hodinu. Tento fakt změnil nejen objednávkový systém, ale také rozvoj telemedicínských služeb. Ty jsou jedním z dopadů virové pandemie. Hned z několika důvodů.

Především se zvýšila poptávka po bezkontaktních konzultacích, které snižují pobyt mezi dalšími nemocnými. Dále jde o významnou úsporu času. Podle společnosti Artefact Group z amerického Seattlu se tato praxe dále rozvine. V budoucnosti by se měly objevit přístroje, monitorující zdraví lidí, aplikace v chytrých telefonech, ale také autonomní pojízdné kliniky s umělou inteligencí.

Neustále pod dohledem

Samozřejmostí by mělo být monitorování zdraví občanů pomocí chytrých hodinek nebo technologií v domácnostech. Již před rokem společnost Apple oznámila, že vyvíjí nové Apple Watch, jež dokáží měřit tlak, tělesnou teplotu či monitorovat hladinu cukru v krvi. Sluchátka AirPods by měly mít senzory schopné vnímat tepovou frekvenci a teplotu. Data budou zpracovávána a v případě nesrovnalostí by měl být uživatel upozorněn.

Vědci z Texasu zase vyvinuli tetování, jež funguje jako nanočip. To by mělo sledovat elektrické výboje v těle, a tak kontrolovat tep nebo pohyby svalů. Základem materiálu je super vodivý grafen. V budoucnosti se očekává, že jeho cena bude rapidně klesat. Tetování by tak mělo být dostupné pro všechny.

Lze sestrojit stroj času? Teoreticky ano, je však potřeba překonat překážku
Magazín

Lze sestrojit stroj času? Teoreticky ano, je však potřeba překonat překážku

Samozřejmostí by také měla být analýza odpadu ze sprchy a toalety. Jakmile umělá inteligence vyhodnotí, že něco není v pořádku, přivolá autonomně řízenou pojízdnou kliniku. Tu si bude moci zavolat i sám člověk. Vozítko by mělo být vybavené prostředky pro detailní analýzu zdraví. Když usoudí, že je pacient ve vážném ohrožení života, odveze ho do nejbližší nemocnice.

Roboti a umělá inteligence

Již v současné době se v klinické praxi uplatňuje umělá inteligence. Například software, jež vyvinul tým českých výzkumníků a lékařů v roce 2017, dokáže odhalit rakovinu hlasivek již v počátečním stádiu. Doktor pak určuje postup léčby.

Jak by vypadala Země bez lidí: Vědci sestavili mapu a představili smutnou vizi
Magazín

Jak by vypadala Země bez lidí: Vědci sestavili mapu a představili smutnou vizi

Prosazují se také roboti. Dnes chirurgové používají tzv. chirurgické roboty, které se ovládají joystickem. Systém eliminuje třes ruky a vylepšuje pohyb skalpelu. Dokáže se také dostat do hůře přístupných míst na těle. V budoucnosti by však mělo být běžné, že na operačním sále uvidíme autonomní přístroj, jež povede operaci bez zásahu člověka.

Futuristické představy počítají i s genovým inženýrstvím. Mechanické zásahy do lidského těla bude možné nahradit genovou manipulací. Mluví se o buňkách schopných produkovat elektrické impulzy nebo vypěstovat části orgánů.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.idnes.cz, www.letemsvetemapplem.eu, www.irozhlas.cz, www.stoplusjednicka.cz, www.lidovky.cz, www.zdravi.doktorka.cz

Tagy Apple Apple Watch Seattle technologie Texas umělá inteligence zdravotnictví