Inessa Armand, křehká Francouzka s bledou pletí, byla ve své době ztělesněným ideálem krásy. Muži po ní šíleli a ani ona sama nezůstávala vůči jejich návrhům chladná. Ač narozena v Paříži, vyrůstala poblíž Moskvy u své tety, která vyučovala francouzštinu v domě zámožného továrníka Eugena Armanda. Jeho syn Alexandr se do Inessy vášnivě zamiloval a pojal ji za manželku.

Poté, co mu porodila čtyři děti, nechala se Inessa svést jeho bratrem Vladimírem a otěhotněla znovu. Aféru ukončil sám osud, když nechal Vladimíra zemřít své milence v náručí na tuberkulózu.

Manžel Inesse všechno odpustil, ale ona u něj přesto odmítla zůstat. Věnovala se revoluční činnosti a chtěla odjet do Bruselu studovat ekonomii. Manžel ji v tom podpořil a veškeré výlohy zaplatil.

Z Bruselu se mladá matka pěti dětí vydala do Paříže, kde se setkala s Vladimírem Iljičem Leninem. Psal se rok 1910 a Lenin horlivě sháněl podporu francouzských socialistů. Spolu s manželkou překládali knihy o dělnickém hnutí a připravovali půdu pro revoluci.

Šarmantní jmenovec jejího zesnulého milence zapůsobil na Inessu jako magnet. Pronajala si byt vedle jeho domu a začala ho svádět. Lenin podlehl.

Inessa si obmotala kolem prstu i jeho ženu. V Leninově domě často přespávala a Naděžda jí ochotně hlídala děti, jelikož kvůli nemocné štítné žláze nemohla počít vlastní. Hloupá ovšem nebyla. Dobře věděla, co se mezi Leninem a Inessou odehrává, ve své moudrosti se ale zdržela žárlivých scén.

Naopak svému muži navrhla, že ustoupí a odstěhuje se. S tím ale Lenin nesouhlasil. V Naděždě nacházel jistotu a oporu, zatímco francouzská milenka měla spíš pověst ženy do větru. Koneckonců, kdesi u Moskvy pro ni stále plakal její zhrzený manžel.

Podivný revoluční trojúhelník vydržel dva roky, než se ho Lenin rozhodl jednou provždy ukončit. Chtěl se plně soustředit na své politické záměry a románek s cizí vdanou ženou neprospíval jeho jménu. Francouzská milenka musela odejít, přestože jí to zlomilo srdce.

V roce 1920 Inessa v pouhých 46 letech náhle zemřela na choleru. Do poslední chvíle posílala Leninovi dopisy, v nichž se mu vyznávala ze své neutuchající lásky.