Roky utajovaný vrak

U pobřeží Norfolku objevili vrak královské válečné lodi, která se potopila v roce 1682. Vezla tehdy budoucího krále Jakuba Stuarta. O vraku se dlouhou dobu nemluvilo a celých 15 let byl přísně střežený.

Důvodem potopení lodě HMS Gloucester byl nájezd na mělčinu. Došlo k němu asi 45 km od Great Yarmouth. Loď se potopila pouhou hodinu poté, a to kolem 6 hodiny ranní. Na 250 členů posádky tehdy zemřelo. 

Vrak lodi objevil Julian Barnwell spolu se svým bratrem Lincolnem. Několik let po vraku lodi HMS Gloucester společně pátrali a po čtyřech letech se jim ho konečně podařilo objevit. 

Ačkoliv bratři Barnwellové nalezli vrak již v roce 2007, museli zachovat mlčenlivost. Nacházel se totiž v mezinárodních vodách, což bylo rizikové. Vyžádalo si to mimořádně dlouhou dobu, aby se potvrdila skutečná totožnost lodi. Svůj objev mohli ukázat světu až poté. 

Jedinečný objev

Po potopení lodi, vládl Jakub II. dále jako anglický a irský král, též jako král Skotska. V roce 1688 došlo k jeho sesazení Slavnou revolucí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Z historického hlediska je objevení vraku HMS Gloucester jedním z nejvýznamějších námořních objevů vůbec. „Byla to naše čtvrtá potápěčská sezóna, kdy jsme hledali Gloucester. Už jsme začínali věřit, že ji nenajdeme, tolik jsme se potápěli a vždy našli jen písek," uvedl Lincoln Barnwell. 

„Při jednom sestupu na mořské dno jsem ale spatřil velká děla ležící na bílém písku, bylo to úchvatné a opravdu krásné. V tu chvíli jsme byli jediní lidé na světě, kteří věděli, kde se vrak nachází," dodal Barnwell. 

Dalším úkolem bratrů Barnwellových bylo s přesností identifikovat místo, kde se vrak nachází a zároveň dokázat, že jde skutečně o Gloucester.

„Vzhledem k okolnostem potopení lodi lze tvrdit, že se jedná o nejvýznamnější historický námořní objev od vyzdvižení lodi Mary Rose v roce 1982," uvedla Claire Jowittová, profesorka z University of East Anglia a odbornice na námořní historii.

Objev slibuje zásadní změnu v chápání sociálních, námořních a politických dějin 17. století. Jedná se o vynikající příklad podmořského kulturního dědictví národního a mezinárodního významu.

Zdroje: www.smithsonianmag.com, www.uea.ac.uk, www.rmg.co.uk