www.ranker.com, www.qpidi.com, www.buddhistdoor.net

Sérii videí, na nichž mnich odpočívá nebo se zdraví s rodinou, zveřejnila jeho vnučka na sociální síti TikTok. Téměř ihned se stala virální. 109letý thajský mnich totiž opravdu vypadá jako oživlá mumie. 

Není divu. S největší pravděpodobností prováděl praxi Sokushinbutsu, která je populární hlavně u japonských buddhistických mnichů. Cílem celého procesu je mumifikace těla zaživa za přibližně 3000 dní. 

Sokushinbutsu

Celý proces začíná přísnou dietou zvanou mokujiki. Muži nesmí konzumovat obiloviny a vlákninu. Živí se pouze ořechy a bobulemi. Jakmile uplyne tisíc dnů, začnou jíst pouze jehličí, pryskyřici a semena. Takto se zbaví veškerého tuku v těle. Zároveň pijí toxický čaj ze stromu Urushi, který má zabránit množení bakterií.

Třetí fáze zahrnuje přísný půst a meditaci. Mniši zároveň omezují příjem tekutin až na nulu. Dehydrovaný organismus zmenšuje orgány a dochází ke ztrátě svalové hmoty. Absence tuku a vody také pomáhá zabránit rozkladu.

Během Sokushinbutsu muži obývají malou hrobku s otvorem pro vzduch. Je vybavená zvonkem, jímž se dává najevo, že jsou stále naživu. Jakmile zvonění přestane, předpokládá se, že mnich zemřel. Na dalších 1000 dní je komora zapečetěna. Po uplynutí této doby je tělo vyzvednuto. Pokud nevykazuje známky rozkladu, je umístěno do chrámu a uctíváno.

Luang Pho Yai

Podobný osud možná čekal i Luanga Pho Yaia. Nešťastnou náhodou ale spadl a zlomil si kyčel. Tak se dostal do nemocnice, kde ho natočila jeho vnučka. „Je slepý a téměř neslyší. 13. dubna roku 2022 oslaví 110 let,” napsala.

Zdroj: Youtube

Mnich se však svých narozenin nedožil. Zemřel loni 22. března. Dodnes se spekuluje o tom, zda proces sebe-mumifikace opravdu podstoupil nebo byl pouze extrémně podvyživený.