youtube, wikipedia, history hit, history extra

Když si na hradech, zámcích či v galeriích prohlížíme krásné portréty, podvědomě jistě tušíme, že si tehdejší malíři mnohdy sem tam něco přikrášlili, aby byli jejich zákazníci, tedy mnohdy členové panovnických rodů, spokojeni. Dnešní možnosti nám ale dovolují podívat se na jejich tvář jinak, živěji. Jeden z oživlých portrtérů nabízí také  pohled na méně známou, i když minimálně stejně významnou, sestru anglické královny Anny Boleynové - Marii.

Krásné sestry Boleynovy

Kdo vlastně byly sestry Boleynovy? Rozdílnější povahy bychom asi jen těžko hledali. Zatímco mladší Anna byla ve svém jednání přímá a rozhodně nehodlala dělat v životě žádné velké kompromisy (což se jí také poměrně brzy vymstilo), její starší a podle všeho také krásnější sestra Marie možná zůstávala více v pozadí, ale ani tak na tom nebyla po většinu života nijak špatně.

Jedno měly ale tyto sestry společné - Jindřicha VIII. Tudora, který neodolal ani jedné z nich. Zatímco mladší a cílevědomější Anna jej přiměla ke svatbě, Marie zůstala v pozadí jako milenka. Ukázalo se ale, že právě tato pozice byla pro ni mnohem výhodnější.

Jestliže Annu dal král později popravit, Marie poté, co krále její přítomnost přestala bavit, dožila svůj život jen v ústranní a zavržení nejen samotným králem, ale i vlastní rodinou. A to bylo, zvážíme-li všechny okolnosti, vlastně velkým štěstím.

Dáma z lepší společnosti

Marie Boleynová už jako mladá dáma z vyšší společnosti - pocházela z rodiny bohatého diplomata Thomase Boleyna - dostala to nejlepší vychování a její vyhlídky na dobře zajištěný život byly víc než dobré. Uměla nejen tančit či vyšívat, jak se po dívkách tehdejší doby vyžadovalo, ale otec ji naučil i takové dovednosti, které patřily spíše chlapcům. Nedělaly jí tedy problém střílení z luku, lov nebo sokolnictví.

Navíc získala příležitost stát se dvorní dámou samoté anglické princezny Marie Tudorovny a jako taková s ní odjela do Francie za princezniným novomanželem králem Ludvíkem XII. Ten ale brzy po svatbě zemřel a na jeho místo nastoupil František I.

Zdroj: Youtube

Zatímco princezna Marie o svého krále přišla, její jmenovkyně Marie Boleynová pravděpodobně uhranula jeho následovníka a stala se na čas jeho milenkou. Láska, a rozhodně ne jen ta manželská, ji ostatně provázela celým životem.

Manželská věrnost pro ni nebyla

Když Marie přestala Františka I. bavit, vrátila se do Anglie, kde jí otec připravil – jak patrně doufal – klidný a zajištěný život po boku člena panovnického dvora Williama Careye. Marii ale věrnost, jak víme, žádné velké problémy nedělala. Rozhodně ne ve chvíli, kdy o ni projevoval zájem další král, tentokrát Jindřich VIII. Tudor.

Ani on nebyl tak docela bez závazků (jeho ženou tehdy byla Kateřina Aragonská), ale jejich vzájemná přitažlivost s Marií překonala všechny překážky.

Pak však do hry vstoupila také Mariina mladší sestra Anna, která neváhala dát najevo svoji sílu, taktiku a hodnotu. Na rozdíl od starší Marie tak později dosáhla svého a král se kvůli ní rozvedl. Aniž by to tušila, podepsala si tím rozsudek smrti.

Druhá, ale v bezpečí

Marie zůstala dál v pozadí a u dvora se šuškalo, že není králi lhostejná ani po jeho sňatku s její vlastní sestrou. Měl k tomu patrně svoje důvody, děti, které Marie porodila do manželství s Williamem Careyem se prý více než svému otci podobaly právě Jindřichu VIII. Kdo ví, jak to všechno bylo, jisté ale je, že Mariin syn dostal jméno po králi.

Po smrti manžela Williama to šlo s Marií z kopce. Místo majetku a zajištění jí zanechal jen dluhy a problémy. Ještě že v té době měla sestru na výslunní královy přízně, která se mohla postarat jak o její děti, tak i o ni samotnou.

Nevhodný sňatek a skromný život

Jenomže bez muže, i když se základním živobytím, Marie žít nechtěla. A tak se znovu provdala, tentokrát pro jistotu tajně, protože správně tušila, že jí sňatek s poměrně chudým vojákem rodina jen těžko schválí. A také že ne.

Jakmile všechno vyšlo najevo, nejen její sestra Anna (tou dobou už královna), ale i celá rodina Marii zavrhla. A tak se i s druhým manželem museli odstěhovat od příbuzných i od královského dvora. Patrně si tím zachránili život.

V ústranní, ale živí

Zatímco mladší Annu dal král o dva roky později popravit, Marie s novou rodinou žili v Essexu. Sice poměrně chudě, ale žili. Po smrti rodičů dokonce zdědili značný majetek, který jim dovolil dožít bez velkých problémů.

I přesto Marie Boleynová zemřela ve věku pouhých čtyřiačtyřiceti let. O jejím půvabu se ale hovořilo ještě dlouho po její smrti. O tom, že to bylo právem, se nyní můžete přesvědčit sami.

Chcete porovnat tvář krásné Marie s podobou její popravené sestry Anny?

Byly si podobné?

Video najdete zde:

Dočtěte si článek zdarma,
stačí se přihlásit nebo registrovat.
nebo se přihlaste
Zapomněli jste heslo?
Ještě nemáte účet? Registrujte se