Hned poté, co byla mumie nalezena, si vědci mysleli, že v ruce drží pozůstatky dosud nepopsaného primáta. Kostra byla menší než lidské novorozeně, ale zároveň byla daleko vyvinutější. Její struktura odpovídala šesti až osmiletému dítěti. Odborníky mátl i počet žeber. Místo 12 párů jich měla Ata, jak byla mumie pojmenována, pouze 10. Neobvyklý byl také kónický tvar lebky.

Tajemství podivné bytosti odhalila až analýza DNA. Ukázala, že za fyziologické nesrovnalosti mohou genetické mutace. Ata trpěla poruchami spojenými s nanismem, skoliózou a četnými abnormalitami svalů a kostí. „Nalezené ostatky patří dívce, jež se nejspíš narodila předčasně," vysvětluje imunolog Garry P. Nolan ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii. Tvrzení bylo podpořeno anatomem a paleoantropologem Williamem L. Jungersem, který vzhledem ke stavu lebečních švů usoudil, že se dítě již narodilo mrtvé nebo zemřelo krátce po porodu.

Ata, kostra dítěte

„Pokud novorozeně přežilo porod, nebylo schopné pít mateřské mléko," popsali vědci jednu z příčin úmrtí. „V dnešním světě by se ho ujalo odborné pracoviště, v poušti však nic takového nebylo." Holčička přitom zemřela přibližně 40 let předtím, než byla objevena, tedy v 70. letech 20. století.

Podle badatelů je poměrně překvapivé, kolik genetických mutací se na dítěti projevilo. V sedmi genech jich bylo odhaleno dohromady 64. Některé zatím nebyly popsány. Ve vyspělých zemích by pravidelné prohlídky deformaci plodu včas odhalily. Matka by pak samovolně potratila nebo by těhotenství nejspíš ukončila pomocí lékařů. Ata tak odborníkům ukazuje, jaké chyby a choroby se mohou při vývinu projevit.

Garry P. Nolan proto tvrdí, že jde o převratný nález. Doufá, že další zkoumání kostry může poodhalit tajemství některých poruch stárnutí nebo abnormalit růstu kostí. Najít by se mohly také genetické odchylky, které zatím lékaři neznají. Mezinárodní výzkumný tým v čele se Sianem Halcrowem však Nolanovy závěry zpochybnil. Vývoj plodu bylo prý normální a deformace lebky byla způsobena až při porodu a tafonomickými procesy.

Mimozemšťan z Chile

Nyní vědce čeká další zkoumání. Po jeho ukončení mají být pozůstatky vráceny zpět do Chile, kde mají být pohřbeny dle tamních tradic.

Zdroj: Youtube

Věda nakonec potvrdila, že Ata nebyla jen podivným mimozemským tvorem, jak ji spousta badatelů označila. Podle mnohých byla jasným důkazem o tom, že na naší planetě přistálo UFO. Mumii dokonce koupil soukromý sběratel a ufolog Ramón Navia-Osorio ze Španělska. Zároveň vznikl celovečerní dokument plný konspiračních teorií, na který se můžete podívat výše.

Zdroj:

www.cs.wikipedia.org, www.irozhlas.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz