Nejšílenější záhada 20. století: Vulgární mluvící trouba vyvolala ve 30. letech hysterii

Natálie Borůvková | 12. 2. 2023

Rok 1934 se stal pro Španělsko rokem kontroverze. Vulgární mluvící trouba vyvolala ve 30. letech velkou hysterii a stala se nejšílenější záhadou 20. století. 

www.thevintagenews.com, slate.com, www.mentalfloss.com

Ve městě Zaragoza nahlásila místní rodina nevítaného vetřelce.

Nejšílenější záhada 20. století

V roce 1934 nastal ve španělském městě Zaragoza velký poprask. Stalo se centrem kontroverze, když se zde na počátku 30. let objevil jeden nevídaný host. Místní rodina nahlásila domácího vetřelce.

Místní úřady dostaly zprávu, že jednu z rodin v Zaragoze obtěžuje "nájemník" ukrytý v kamnech. Sama majitelka domu, která vetřelce nahlásila, paní Parzonová, jím byla psychicky týrána.

Poznáte, co je na zdánlivě legrační fotce z roku 1945: Na vozíku vezou strašlivou věc
Magazín

Poznáte, co je na zdánlivě legrační fotce z roku 1945: Na vozíku vezou strašlivou věc

Zavolala na tísňovou linku policejních orgánů, kde však byli všichni ze zprávy zmatení. A to až do chvíle, než se vydali dům navštívit a zjistili, že kamna, které má rodina Parzonových v kuchyni, opravdu mluví. 

Netrvalo dlouho a tento záhadný případ upoutal pozornost místních i zahraničních médií. Stal se natolik senzačním, že se nešetřilo ani bizarními kousky. Jedna z místních rozhlasových stanic umístila kamna do živého vysílání, když před ně postavila mikrofon. Mluvící trouba začala vysílat.

Vulgární mluvící trouba vyvolala ve 30. letech hysterii

Aby se záhadnému incidentu přišlo na kloub, nechaly místní úřady dům evakuovat. Byly přerušeny dodávky elektřiny i telekomunikace. Budova byla celé dny hlídána policií. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vzhledem k tomu, že záhadný hlas o sobě nedal vědět, skončilo vyšetřování fiaskem. Byli požádáni kněží, aby celý prostor vymítali. Cílem bylo navždy odstranit tzv. "duende". Jedná se o pojem španělského folklóru, který označuje malé a zlomyslné stvoření.

Policie dovolila rodině Parsonových vrátit se do svého domu. Čekalo je tam však nemilé překvapení. Ihned po nastěhování se z trouby ozvalo: „Všechny uvnitř zabiju." To Parsonovi vyděsilo natolik, že si sbalili kufry a do svého domu se již nikdy nevrátili. 

Policie je měla za blázny. Dokonce je předvedla k výslechu a následně také nařídila psychiatrické vyšetření.

Ačkoliv se nikdy nezjistilo, kdo byl tajemný hlas uvnitř kamen, spekulací se objevilo mnoho. Jednou z nich bylo, že rodinná služebná trpí "nevědomým břichomluvectvím". 

Důvodem bylo, že právě ona záhadnou událost objevila a informovala o ní rodinu Parsonových. A tak se spekulovalo, zda právě ona není tím podivným hlasem uvnitř kuchyňských kamen.

Manželé koupili dům se zvláštní pověstí. Našli v něm cenný poklad, který je snem každého muže
Magazín

Manželé koupili dům se zvláštní pověstí. Našli v něm cenný poklad, který je snem každého muže

Ani dnes, po téměř 100 letech, se nepodařilo dojít k závěru, kdo byl onen tajemný hlas. Bytový dům byl zhruba před 40 lety zbourán a nahrazen novým, který dostal název Edificio Duende - "Budova skřítků".