Mozaika měří přibližně 4 m na délku a 2,1 m na šířku a původně zdobila podlahu jedné z galér na Caligulově luxusní lodi, která byla postavena v 1. století našeho letopočtu. Mozaika z Caligulovy "lodi rozkoše“ skutečně patřila Caligulovi. Zobrazuje různé mořské tvory, včetně ryb, krabů a chobotnic, a složité geometrické a květinové vzory. Velmi kontroverzní římský císař vládl krátce a byl zavražděn. Ač byly učiněné dokonce pokusy o jeho vymazání z historie, v roce 1930 byly na dně jezera nedaleko Říma objevené dvě velké lodě. Caligulovy výletní lodě měly i zahrady, lázně a dokonce i teplou vodu, což bylo na tu doby jedinečné.

Vyzdvižení lodí kontroverzního císaře

Lodě byly vyzdviženy a jejich pozůstatky se dnes spolu s mozaikou nacházejí v Římském národním muzeu v Římě. Caligulova mozaika byla na jedné z lodí součástí tanečního parketu. A stojí za ní velmi netypická historie.

Mozaika byla objevena náhodou, když si soukromý sběratel na Manhattanu všiml, že konferenční stolek v jeho obývacím pokoji je ve skutečnosti antický artefakt. Sběratel s manželkou stolek zakoupili od evropského obchodníka a od té doby jej používali jako dekorativní předmět ve svém domě na Manhattanu. Na tento příběh se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Odhalení čistě náhodné

Dlouho ztracená antická mozaika tak byla objevena v bytě obchodnice s uměním Helen Fiorattiové, která o jejím neuvěřitelném původu neměla ani tušení. Manželé koupili mozaiku jako kýč od italské šlechtické rodiny v 60. letech 20. století a udělali z ní konferenční stolek. Pak se Helen s přítelem zúčastnila v roce 2013 autogramiády knihy profesora Daria del Bufala. A tehdy se to stalo.

Jak uvedla místní média, Darius Del Bufalo je odborníkem na umění. Na autogramiádě jeho knihy spatřil muže a ženu, kteří knihou listovali. Zcela náhodně pak narazili na stránku s fotografií římské mozaiky, která zmizela během druhé světové války, a poznali v ní tu, ze které si doma udělali konferenční stolek!

Manželé budou mít mozaiku doma, ale jen repliku

Pak kontaktovali Úřad pro starožitnosti na Manhattanu a bylo zahájeno vyšetřování původu mozaiky, které odhalilo, že mozaika byla pravděpodobně uloupena z antického naleziště v Itálii a zřejmě byla propašována ze země.

Nakonec byla mozaika vrácena do Itálie, zrestaurována a vystavena v muzeu. Její znovuobjevení ukázalo bohatý životní styl starořímských císařů v novém světle. A ani obchodnická rodina nezůstala zkrátka. Společnost Del Bufalo se nabídla a pro Helene a jejího manžela vyrobí repliku téže červenozelené mozaiky. Původní stolek měli manželé doma 45 let jako oblíbený doplněk, který sklízel pochvaly od návštěvníků.

Zdroje: mymodernmet.com, www.atlasobscura.com