Žena koupila kýčovitou mozaiku a přidělala k ní nožičky. Po 45 letech zjistila, co má doma, a dostala šok

Tereza Malá | 11. 3. 2023

Dlouho ztracená mozaika z Caligulova "výletního člunu" je kus starořímského uměleckého díla, které bylo objeveno v roce 2013 v New Yorku. Ukázalo se, že si jedna žena koupila kýčovitou mozaiku a přidělala k ní nožičky. Nevěděla, jaký poklad doma má. Až u ní jednoho dne zazvonila policie.

Mozaika měří přibližně 4 m na délku a 2,1 m na šířku a původně zdobila podlahu jedné z galér na Caligulově luxusní lodi, která byla postavena v 1. století našeho letopočtu. Mozaika z Caligulovy "lodi rozkoše“ skutečně patřila Caligulovi. Zobrazuje různé mořské tvory, včetně ryb, krabů a chobotnic, a složité geometrické a květinové vzory. Velmi kontroverzní římský císař vládl krátce a byl zavražděn. Ač byly učiněné dokonce pokusy o jeho vymazání z historie, v roce 1930 byly na dně jezera nedaleko Říma objevené dvě velké lodě. Caligulovy výletní lodě měly i zahrady, lázně a dokonce i teplou vodu, což bylo na tu doby jedinečné.

Jak vypadal zvrhlý císař Caligula? Za andělskou tváří by nikdo nehledal netvora
Magazín

Jak vypadal zvrhlý císař Caligula? Za andělskou tváří by nikdo nehledal netvora

Vyzdvižení lodí kontroverzního císaře

Lodě byly vyzdviženy a jejich pozůstatky se dnes spolu s mozaikou nacházejí v Římském národním muzeu v Římě. Caligulova mozaika byla na jedné z lodí součástí tanečního parketu. A stojí za ní velmi netypická historie.

Mozaika byla objevena náhodou, když si soukromý sběratel na Manhattanu všiml, že konferenční stolek v jeho obývacím pokoji je ve skutečnosti antický artefakt. Sběratel s manželkou stolek zakoupili od evropského obchodníka a od té doby jej používali jako dekorativní předmět ve svém domě na Manhattanu. Na tento příběh se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Odhalení čistě náhodné

Dlouho ztracená antická mozaika tak byla objevena v bytě obchodnice s uměním Helen Fiorattiové, která o jejím neuvěřitelném původu neměla ani tušení. Manželé koupili mozaiku jako kýč od italské šlechtické rodiny v 60. letech 20. století a udělali z ní konferenční stolek. Pak se Helen s přítelem zúčastnila v roce 2013 autogramiády knihy profesora Daria del Bufala. A tehdy se to stalo.

Jak uvedla místní média, Darius Del Bufalo je odborníkem na umění. Na autogramiádě jeho knihy spatřil muže a ženu, kteří knihou listovali. Zcela náhodně pak narazili na stránku s fotografií římské mozaiky, která zmizela během druhé světové války, a poznali v ní tu, ze které si doma udělali konferenční stolek!

Manželé budou mít mozaiku doma, ale jen repliku

Pak kontaktovali Úřad pro starožitnosti na Manhattanu a bylo zahájeno vyšetřování původu mozaiky, které odhalilo, že mozaika byla pravděpodobně uloupena z antického naleziště v Itálii a zřejmě byla propašována ze země.

Vyšinutý teenager císařem: Jeho kruté žertíky a výstřednosti ho stály život
Magazín

Vyšinutý teenager císařem: Jeho kruté žertíky a výstřednosti ho stály život

Nakonec byla mozaika vrácena do Itálie, zrestaurována a vystavena v muzeu. Její znovuobjevení ukázalo bohatý životní styl starořímských císařů v novém světle. A ani obchodnická rodina nezůstala zkrátka. Společnost Del Bufalo se nabídla a pro Helene a jejího manžela vyrobí repliku téže červenozelené mozaiky. Původní stolek měli manželé doma 45 let jako oblíbený doplněk, který sklízel pochvaly od návštěvníků.

Zdroje: mymodernmet.com, www.atlasobscura.com

Tagy Caligula druhá světová válka Itálie kniha Manhattan mozaika New York policie Řím