V těle 2000 staré mumie se našel zachovalý plod. Tělíčku ale chybí kosti

Egyptská mumie - ilustrační foto

Egyptská mumie - ilustrační foto

Foto: Shutterstock.com

V 19. století se do sbírek varšavského muzea dostal vzácný artefakt. Egyptská mumie. Hieroglyfy na sarkofágu napovídaly, že se jedná o tělo městského písaře. Jaké bylo překvapení, když vědci v roce 2016 zjistili, že ve schránce není uložen muž, ale žena. O pár let později se navíc ukázalo, že byla těhotná.

Prvotním impulsem k prozkoumání mumie byl fakt, že kostra byla na muže příliš drobná. Tušení se potvrdilo po podrobnějších analýzách, jež zjistily, že člověku chybí penis. Skenování a následné 3D zobrazení odhalilo další tajemství. Žena má v břiše plod, jehož stáří vědci odhadli na 26. až 28. týden.

„Zatím netušíme, proč nebyl plod při mumifikaci vyňat, když ostatní vnitřní orgány byly odstraněny," přiznává archeoložka a antropoložka Marzena Ožarková-Szilkeová z Varšavské univerzity. „Snad to souviselo s vírou v posmrtný život," uvažuje. Polská mumie je zatím jediná na světě, jež má ve své děloze nenarozeného jedince.

Mumie a plod bez kostí

Asi sedmiměsíční plod v mumii, jíž se přezdívá Tajemná dáma, je však zcela nevšední. Chybí mu totiž kosti. Dlouho se nevědělo, jak je to možné. Nejnovější výzkum přichází se zajímavým vysvětlením. Kosti zmizely úplně stejně jako se rozpustí skořápka nakládaných vajec.

Muž z bažiny, tzv. Clonycavan Man, pochází z roku 4. nebo 3. st. př. n. l..Muž z bažiny, tzv. Clonycavan Man, pochází z roku 4. nebo 3. st. př. n. l..Zdroj: Profimedia.cz

„Hodnota pH krve u zemřelých výrazně klesá. Stává se kyselejší. Také narůstá koncentrace amoniaku a kyseliny mravenčí. Samotná mumifikace výrazně zamezuje přístup vzduchu a kyslíku, což znamená, že děloha se hermeticky uzavřela a plod se začal zavařovat. Kosti se tak začaly demineralizovat, až zmizely úplně," popisuje bioarcheoložka Marzena Ożarek-Szilkeová z Varšavské univerzity.

Ötzi byl v době smrti asi 45 let starý, měřil přibližně 165 cm a vážil 59 kg.

Byla objevena kostra Ötziho přítelkyně. Ležela v podivné poloze na boku 5000 let

Tento proces lze přirovnat k experimentu s vajíčkem. Když ho vložíte do hrnce s kyselinou, skořápka se rozpustí a zůstane jen bílek a žloutek. Minerály zůstanou v kyselině. K podobnému úkazu dochází také v bažinách.

Jsou další?

Příčina smrti ženy, jež měla mezi 20 až 30 lety, zatím není jasná. Vědci však sází právě na těhotenství. Pokud nastaly nějaké komplikace, nastávající matky měly ve starém Egyptě téměř nulovou šanci na záchranu. Uzavřené porodní cesty však ukazují, že žena nezemřela při porodu.

Dlouhé lebky byly výsledkem stahování hlavy pruhy látky.

2000 let stará lebka způsobila senzaci: Byl v ní dokonalý chirurgický implantát

Výsledky výzkumu naznačují, že Tajemná dáma nemusí být jediná svého druhu. Skenování sice identifikuje kosti a amulety, měkké tkáně ale důkladně neodhalí. V muzejních sbírkách se tak mohou nacházet další těhotné mumie.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.denik.cz, www.idnes.cz, www.sciencealert.com, www.reuters.com, www.blog.warsawmummyproject.com