culturacolectiva.com, en.wikipedia.org, www.fakearchaeology.wiki

Stříbrno-zinková váza byla vykládána jemnými plátky stříbra ve tvaru vinné révy.

Horníci vykopali z 500 milionů let staré skály tento záhadný předmět

Záhadný předmět, nalezený a vykopaný z 500 milionů let staré skály, byl zapuštěn necelých 5 metrů v sedimentární hornině. Předpokládá se, že jeho stáří je přibližně stejné, jako stáří dané skály. Tedy miliony let.

Tento pozoruhodný nález, známý též jako dorchesterská váza je jasným důkazem, že ti, kteří ho vyrobili, rozhodně nebyli negramotní a neseděli nečinně uprostřed tmavé jeskyně. Za tímto objevem musí stát někdo, kdo přesně věděl, co dělá. 

Otázkou tedy zůstává, jak moc byli naši předkové vyspělí a nakolik v tomto ohledu mohli převýšit dnešní jedince?

K nálezu záhadného předmětu došlo po masivním výbuchu uvnitř skály na Meeting House Hill v Dorchesteru. Způsobili ho horníci, kteří v jednom z dolů těžili uhlí. Tato exploze vyvrhla obrovskou masu skály. Některé kusy vážily až několik tun a nebylo místa, kam by nedoletěly alespoň malé úlomky.

Mezi nimi pak byla nalezena jakási kovová nádoba, kterou však výbuch rozdělil na dvě části. Po jejich složení vznikl předmět ve tvaru zvonu, vysoký přibližně 12 centimetrů a silný asi 2 centimetry. Odhaduje se, že záhadný předmět je vyroben ze zinku s obsahem stříbra.

Vůbec není jasné, co to je

Boky předmětu jsou zdobeny květinami, vykládanými ryzím stříbrem. Kolem spodní části nádoby je vyobrazena vinná réva, rovněž vykládaná stříbrem. Veškerá řezba, jež zdobí vázu, je dle vědců výtvorem velmi šikovného a zručného řemeslníka.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Nádoba, jejíž účel není znám, byla vyfouknuta z pevného kamene a upevněna 5 metrů pod zem. Vědci se shodují, že věc je hodna dalších zkoumání, protože se rozhodně nejedná o podvod. 

Původ a povaha předmětu, který byl objeven v roce 1852, tak vyvolává celou řadu otázek, na než nikdo nezná odpověď. 

Nádoba z Dorchesteru je tak zahalena do nejrůznějších spekulací, mezi které patří i teorie, že vůbec nejde o vázu, nýbrž o předmět, který vytvořila dávná a dnes již ztracená civilizace. 

Mnoho archeologů ji identifikuje jako rozpoznatelný historický artefakt, svícen pravděpodobně viktoriánského stylu.

Najdou se však i tací, kteří mají zcela jiný názor. Příkladem je například Michael Cremo, autor bestselleru Zakázaná archeologie, který tvrdí, že kovová váza objevená v Dorchesteru je důkazem "přítomnosti uměleckých kovotepců v Severní Americe před více než 600 miliony let".