Podivně číhající oči

Bez ohledu na svou odlišnost a skutečně podivný vzhled patří nebehled sírový mezi poměrně malé druhy ryb. I tak si však nese svá rizika. 

Dospělí jedinci nebehleda sírového dosahují velikosti kolem 35 cm. Poznáte ho podle podivných očí, které obvykle netečně vykukují z vody. Ty jsou skutečně tím nejcharakterističtějším fyzickým znakem, který tuto rybu vystihuje. 

Právě oči nebehleda sírového způsobují jeho atypický vzhled. Povrch jeho těla je zbarvený do bílé, šedé a hnědé barvy, které se různě slévají do sebe a jsou pokryté černými tečkami. 

Kombinace těchto barev spolu s tečkami vytváří na povrchu těla ryby dokonalé maskování. Ačkoliv je nebehled sírový spíše malou rybou, na síle mu to rozhodně neubírá. Nebezpečím není pouze pro okolní živočichy. 

Schopnost zabíjet

Stejně velkým rizikem je nebehled sírový také pro člověka. Jde o rybu, která disponuje speciálním způsobem napadání své kořisti. Tou loví nejen potenciální potravu, ale také mu tento způsob adaptace na mořské prostředí slouží jako dokonalá ochrana. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Nebehled sírový má mezi očima speciální orgán, který povětšinou užívá k omráčení kořisti. Ten se u tohoto druhu ryby vyvinul právě za účelem snazšího lovu případné potravy. Nebehled je schopný elektrických výbojů, které mohou dosahovat síly až 50 voltů. Pokud by na něj narazil člověk, může ho tato podivně vypadající ryba skutečně zabít. 

Nebehled sírový se nejvíce vyskytuje v oblastech jako Fidži, Samoa či Tonga a ke svému přežití potřebuje zcela specifické prostředí. Tím jsou především pobřežní vody, nejrůznější bahnité oblasti nebo laguny. 

Důvod je prostý. Právě tento typ prostředí umožňuje nebehledovi sírovému ještě větší maskovanost. Jednoduše se zahrabe do písku či bahna a pro okolní svět se stává takřka neviditelným. 

Je tak dokonalým predátorem pro všechny, kteří se do jeho rajónu jen přiblíží. Ba co víc, jeho oči nikdy nespí. Jsou stále otevřené a číhají, jaká kořist se jim připlete do cesty. 

Nebehled sírový je největší mistr v maskování v celém oceánu. I proto je potenciálním nebezpečím nejen pro podmořskou faunu, ale také pro člověka. Vyvinul se jako masožravec a jeho nejčastější potravou se stávají malé chobotnice a ryby. 

Kromě stále bdělých očí, má nebehled sírový stále otevřená i ústa a zaútočit dokáže takovou rychlostí, že jeho oběť nemá šanci uniknout. Poté, co zaútočí, zakousne se do kořisti dvěma ostny, naplněnými smrtelným jedem. 

marinebiology.org, www.australiangeographic.com.au, www.siladen.com