Lékaři našli v lidské hlavě dosud neznámý orgán. Máme ho všichni. Je nadějí pro boj s rakovinou

Lenka Bělská | 1. 1. 2023

Dosud přehlížený pár trubkovitých žláz za nosohltanem objevili vědci z Holandského onkologického ústavu zcela náhodou. Pomohla jim k tomu nová zobrazovací PSMA PET-CT metoda. Nečekaný úspěch usnadní život pacientům s rakovinou hlavy a krku.

Nový orgán v lidském těle objevil radiační onkolog Wouter Vogel a chirurg Matthijs Valstar při testu skeneru, který kombinuje počítačovou a pozitronovou emisní tomografii. Během tohoto vyšetření je pacientovi injekčně podána radioaktivní glukóza, jež dokáže zobrazit i ty nejmenší nádory. V tomto případě ale na obrazovce zazářily i dvě neznámé oblasti za nosem.

Co hrozného se stane s tělem, když 11 dní nespí. Děsivý experiment zkusili v USA na teenagerovi
Magazín

Co hrozného se stane s tělem, když 11 dní nespí. Děsivý experiment zkusili v USA na teenagerovi

Asi 4 centimetry dlouhé trubičky vypadaly jako slinné žlázy, jejichž úkolem je vylučovat sekret, který zvlhčuje ústní dutinu, usnadňuje polykání a pomáhá s natrávením potravy. Tyto orgány byly popsány Galénem už ve 2. století n. l. „Doposud jsme mysleli, že máme jen tři páry velkých slinných žláz a množství menších umístěných v podslizničním vazivu. Proto nás objev hodně překvapil,” přiznává Wouter Vogel.

Nový orgán v lidském těle

Odborníci o tom, co vidí nejprve pochybovali. Proto se podívali na skeny další stovky pacientů. Zjistili, že všem testovaným se během vyšetření rozzářila stejná oblast. Po pitvách dvou lidských těl byl jejich objev definitivně potvrzen. 

Nejslavnější světový futurolog vydal dlouho očekávanou předpověď na rok 2030. Je vážně divoká!
Magazín

Nejslavnější světový futurolog vydal dlouho očekávanou předpověď na rok 2030. Je vážně divoká!

Jak je možné, že tubulární slinné žlázy, jak byl orgán pojmenován, byly nalezeny až nyní? Chirurg Matthijs Valstar si myslí, že je to jejich umístěním. Nejde je proto rozpoznat endoskopem ani pomocí běžných zobrazovacích metod, jako je CT a MRI.

Nová naděje pro pacienty s rakovinou

I přesto, že slinné žlázy mohou na první pohled vypadat jako něco, bez čeho se můžeme obejít, opak je pravdou. Pokud jsou u pacientů, kteří podstoupili ozařování, poškozeny, nastávají potíže s polykáním a mluvením. „Nově objevený orgán je ale na takovém místě, že je technicky možné se mu během radioterapie vyhnout,” říká onkolog Wouter Vogel. 

Zdroj: Youtube

Vědci při zpětném studiu více než 700 případů zároveň zjistili, že čím více byly tubulární žlázy ozařovány, tím vážnějším komplikacím museli pacienti čelit. „Naším dalším krokem je tedy zjistit, jak zacílit záření co nejpřesněji a eliminovat tak negativní účinky," svěřuje se s budoucími plány Vogel.

Zdroj:

www.iflscience.com, www.zoom.iprima.cz, www.vedanadosah.cvtisr.sk

Tagy lidské tělo pacient rakovina