www.iflscience.com, www.sciencetimes.com, www.archaeology.org

Milion let starou továrnu objevili vědci ze španělských institucí ve spolupráci s kolegy z Francie.

V Etiopii našli milion let starou továrnu na obsidiánové zbraně

V údolí Awash v Etiopii byla za pomoci vědců ze Španělska, Francie a Německa objevena dílná na výrobu obsidiánových ručních seker z doby před 1,2 milionu let.

Období doby kamenné trvalo v rozmezí 2,6 milionu let do doby asi 3 300 let před naším letopočtem. Tedy do počátku doby bronzové. Dle historiků lze toto období rozdělit na paleolit, mezolit a neolit. 

První "knapovací dílny" se v Evropě objevily za éry středního pleistocénu, přibližně před 774 000 až 129 000 lety.

Rozvoj dílen šel v přímé úměře s rozvojem výroby nástrojů a dovedností. Lidé, jež si podobné dovednosti osvojili, pracovali v dílnách společně. Cílem bylo vyrobit přesně tolik nástrojů, kolik bylo v dané oblasti potřeba. 

Jedním z takových nástrojů byl i ruční sekeromlat, který měl dvojí využití. Lidé ho používali k sekání a zároveň sloužil jako zbraň.

Ruční sekery se vyráběly z kamenů. Z nich se pomalu odštípaly malé kousky, které se zbrousily do ostrého ostří. Neměly rukojeť a nebyly k ničemu připevněny. Při používání se jednoduše držely v ruce. Na jejich výrobu se většinou používal křemen, který byl v pozdějších dobách vyměněn za obsidián. Obsidián byl druh sopečného skla. 

Držet v ruce obsidiánovou sekeru byl náročný úkon, protože jde o materiál, který je drsný na ruce. I v moderní době je obsidián považován za horninu, se kterou se nepracuje snadno. Přesto důkaz o jejich používání přivedl vědce k velkému objevu. 

Podle vědců přepíše dějiny

Nalezli důkazy o dílně, kde se obsidián zpracovával a následně používal na výrobu seker. Nástrojů, vyráběných ručně. Tato milion let stará továrna na výrobu obsidiánových zbraní podle vědců přepíše dějiny. Byla totiž vytvořena mnohem dříve, než se předpokládalo

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Během práce na vykopávkách, která probíhala v Melka Kunture, paleolitickém nalezišti v horním údolí Awash v Etiopii, vědci objevili ruční sekeru, pohřbenou ve vrstvě sedimentu. Melka Kunture se nachází zhruba 50 kilometrů jižně od Addis Abeby. 

Brzy po tomto objevu pak bylo nalezeno dalších 578 obsidiánových seker. Datování odhalilo, že pocházejí z doby přibližně před 1,2 milionu let.

Všechny sekery byly vyrobeny stejným způsobem. To potvrdilo existenci dílny na výrobu kamenů. Jde o první svého druhu, která byla nalezena mimo Evropu.