Matoucí optickou hádanku uhodne jen 5 procent nejlepších lidí. Schválně, kolik barev vidíte?

Natálie Borůvková | 21. 5. 2023

Zadívejte se na několik vteřin na náš obrázek a nechte se zcela poblouznit. Schválně, kolik barev vidíte? Matoucí optickou hádanku uhodne jen 5 procent lidí. Co myslíte, podaří se vám být mezi nimi?

Matoucí optická iluze

Optické iluze mají za cíl zmást naše vědomí natolik, že uvidíme něco, co vůbec neexistuje. Takovým příkladem je i tato poměrně matoucí optická hádanka. Myslíte, že se vám podaří ji vyřešit? 

Na první pohled jednoduchý obrázek totiž není tak snadno rozluštitelný, jak by se mohlo zdát. Nevěříte? Pak není nic jednoduššího, než si tuto iluzi vyzkoušet. Sami pak můžete posoudit, jak moc jste se nechali zmást. 

Matoucí optická hádanka je natolik důmyslná, že ji ve skutečnosti uhodne pouhých 5 procent lidí. Těch nejchytřejších a nejvíce vnímavých. 

Jde v ní o to určit, kolik přesně barviček na obrázku vidíte. Možná totiž budete překvapení, že jich nakonec nebude tolik, kolik se domníváte!

Optické klamy jsou chytrým nástrojem, jak potrápit naši mysl. Musíte zapojit veškeré schopnosti, abyste jim nakonec přišli na kloub. 

Kolik vidíte barev?

Zkuste se zadívat na náš obrázek. Chvilku se soustřeďte a hlídejte, aby vaše oči nikam neodbíhaly. Jen tak totiž můžete zjistit, co přesně na obrázku je. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Pokud si myslíte, že je na obrázku velká škála barev, pak vás zklameme. Je jich tam jen pět. K tomu má každý sloupec očí stejnou barvu. 

Optickou iluzi vytvořil v 60. letech 20. století psycholog Michael White. Známá je však jako Munker-Whiteův klam. Důvodem je její zdokonalení dalším úspěšným psychologem Hansem Munkerem

Jedná se o oční trik, který dokonale klame naše smysly za pomoci barevných čar. Díky nim vidíme něco, co vůbec neexistuje. Abyste viděli skutečnost, tedy barvy, které na obrázku skutečně jsou, musíte si ho přiblížit. 

Klasická optická iluze odhalí, zda jste optimista či pesimista. Jde kočka nahoru, nebo dolů?
Magazín

Klasická optická iluze odhalí, zda jste optimista či pesimista. Jde kočka nahoru, nebo dolů?

Optická iluze známá jako Munker-Whiteův klam odkazuje na vnímanou lehkost tvaru. „Munker-Whiteova iluze funguje tak, že umístíme jednobarevný objekt za mřížky různých barev, což ovlivňuje způsob, jakým je vidíme," vysvětlila Sujata Paulová ze společnosti Lenstore.

Úžasná optická iluze: Zadívejte se 30 sekund na barevný hrad. Co vidíte na černobílé fotce vedle?
Magazín

Úžasná optická iluze: Zadívejte se 30 sekund na barevný hrad. Co vidíte na černobílé fotce vedle?

Iluze tak umí změnit pruhy v popředí. Stejně účinná však zůstává i v případě, že se změní barva na jejím pozadí. „Toto zkreslené vnímání barev je způsobené jevem, který vychází z Bezoldova efektu, pojmenovaného po profesoru Wilhelmu von Bezoldovi. Objevil, že barva se může jevit jinak v závislosti na jejím vztahu k sousedním barvám," dodala Paulová. 

Zdroje: www.dailystar.co.uk, www.express.co.uk, www.quora.com

Tagy Michael White obrázek optický klam