Nad Aljaškou se vznášel záhadný ostrov. Toto děsivé video není fotomontáž. Napadne vás, o co jde?

Lenka Bělská | 23. 5. 2023

Aljašskou přírodu je stále možné považovat za divočinu, kde v lesích vládnou medvědi a vody křižují velryby. A nejen ty, ale také podivné ostrovy, které vypadají, že se lehce vznášejí nad hladinou.

Videozáznam, jak se tmavě zelený předmět, připomínající klobouk, pomalu a klidně pohybuje napříč oceánem, zveřejnili pracovníci Národního parku a rezervace Glacier Bay. Ihned se objevily spekulace o tom, že bylo zachyceno UFO. Vědci ale na podobné návrhy byli připraveni.

Jste introvert nebo extrovert? Vědci vymysleli jednoduchou optickou iluzi, která to prozradí
Magazín

Jste introvert nebo extrovert? Vědci vymysleli jednoduchou optickou iluzi, která to prozradí

„Létající talíř je ve skutečnosti ostrov Lone Island,” píší ve svém příspěvku na Facebookové stránce. „Byli jsme svědky, jak ho jev zvaný Fata morgána přeměnil na létajícího Holanďana.”

Ostrov nad Aljaškou

Zrcadlení patří mezi optické přeludy. Dochází k němu, když paprsky světla narazí na hranici mezi dvěma vrstvami atmosféry, které mají různé teploty - a v důsledku toho různou hustotu. Tím se začnou ohýbat a vytvářet oblouk. V létě nad silnicí směřuje nahoru, nad vodou klesá dolů. 

Zdroj: Youtube

Náš mozek předpokládá, že paprsky se pohybují rovně, jakmile tedy změní úhel, myslíme si, že objekt je na opačné straně úsečky. „V Glacier Bay k tomuto jevu došlo, když teplý hustý vzduch tlačil dolů na studený vzduch na hladině,” píšou odborníci, jež spravují 3,3 milionů akrů zasněžených hor, chráněných fjordů, ledovců a pralesů. „Proto to vypadá, jako by ostrov letěl nad hladinou.”

Leonardo zašifroval do slavné Poslední večeře přesné datum konce světa. Vědkyně ho spočítala
Magazín

Leonardo zašifroval do slavné Poslední večeře přesné datum konce světa. Vědkyně ho spočítala

Řada uživatelů ale tomuto vysvětlení nevěřila. „Vypadá to falešně,” napsala Steve Bock. „Děláte si srandu,” souhlasil Kyren Patterson. „Fata morgána je běžná a zdokumentována po staletí. Užijte si tento krásný fenomén přírody!” odepsala stránka parku.

Bludný holanďan

Jev lze spatřit po celém světě. Nejpřekvapivější se však nad oceánem, kdy lodě vypadají, jako by se vznášely nad hladinou. Právě tento optický přelud podnítil fantazii námořníků, již vymysleli legendu o létající bárce, která je navždy odsouzena k plavbě po sedmi mořích.

I dnes je tento úkaz běžný. Například u pobřeží města Limassol na Kypru se předloni vznášely tři výletní lodě a v roce 2021 se v Banffu v Aberdeenshire objevilo plavidlo dokonce několik metrů nad horizontem.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.en.wikipedia.org

Tagy Aljaška Island Kypr