Meteorit vědci později identifikovali jako chondrit, typ kamenného meteoritu, který obsahuje malá kulovitá zrnka zvaná chondrule. Meteorit astronomové poprvé pozorovali jako ohnivou kouli na obloze nad severovýchodem Spojených států a východní Kanadou. Viděly ho tisíce lidí a byl zachycen na videu několika kamerami. Při vstupu do zemské atmosféry se meteorit rozpadl na několik kusů, přičemž největší kus vážil asi 12 kilogramů.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Rovnou na auto!

Dopad meteoritu byl obzvláště pozoruhodný, protože zasáhl zaparkované auto Chevrolet Malibu z roku 1980, které vlastnila žena jménem Michelle Knapp. Vůz stál zaparkovaný na příjezdové cestě jejího domu v Peekskillu, když do něj meteorit narazil a zanechal velkou promáčklinu v kufru a rozbil zadní čelní sklo. Knappová v té době v autě nebyla a nic se jí nestalo.

Při vstupu do zemské atmosféry zpomalil meteorit z 8,8 mil za sekundu na 164 mil za hodinu, což byla rychlost, kterou se pohyboval, když narazil do Chevroletu. Na cestě k zemi pod autem, kde zanechal malý nárazový kráter, jen těsně minul palivovou nádrž, což bylo velké štěstí nejen pro majitelku vozu.

Meteorit auto mnohonásobně zhodnotil

Tehdy teenagerka Michelle Knappová popsala pád meteoritu jako "srážku tří aut". Vyběhla ven a zjistila, že v kufru jejího vozu je díra. Navzdory poškození mělo její Malibu za 300 dolarů brzy hodnotu 10 000 dolarů. Právě tolik jí totiž nabídl obchodník s meteority.

Samotný 26kilogramový meteorit páchnoucí po síře žena nakonec prodala skupině sběratelů za 69 000 dolarů (asi 1,7 milionu korun).

Meteorit z Peekskillu je významný nejen kvůli neobvyklým okolnostem jeho dopadu, ale také proto, že je jedním z mála meteoritů, jejichž trajektorie byla pozorována od začátku do konce. Vědcům to umožnilo studovat jeho vlastnosti a původ podrobněji, než je u meteoritů obvykle možné.

Dnes je meteorit Peekskill součástí sbírek Amerického přírodovědného muzea v New Yorku, kde je k dispozici ke studiu vědcům a výzkumníkům. Ukázalo se, že je starý 4,4 miliardy let a stal se jedním z historicky nejvýznamnějších meteoritů v nedávné historii.

Takže i když by se zdálo, že největším trhákem byl samotný pád meteoritu, ukázalo se, že nejenže tento kousek "vesmírného kamene" zhodnotil mnohonásobně ženino auto, ale stal se i jedním z nejznámějších meteoritů světa.

Zdroje: www.hagerty.com, en.wikipedia.org/wiki/Peekskill_meteorite, automotivehistory.org