Pes v kuchyni

Ačkoliv plnily kuchyně v 17. století obdobnou funkci, jakou mají dnes, některé prvky byste v dnešních kuchyních už nenašly. Ať už zmíníme otevřený oheň nebo psa běhajícího v podivném kole. Tušíte, jakou měl funkci? 

Poměrně velké zařízení, které bychom dnes mohli přirovnat ke kolečku pro křečky v životní velikosti, sloužilo ke zcela jiným účelům, než kolo pro křečky. 

Pes v nich v jednom kuse běhal a mělo to přesný důvod. Jednalo se o dnes již vyhynulého turnerského psa, kterému se také přezdívalo pes kuchyňský. Ten byl speciálně vycvičený nejen k pobytu v přehřáté kuchyni, ale také jako osvědčený pomocník. 

Kuchyňský pes byl totiž speciálně vyšlechtěný k řízení otáčecího mechanismu, které sloužilo k opékání masa. A nebylo to jen v 17. století. Turnerský pes se k těmto účelům využíval od počátku 16. století až do poloviny 19. století. 

Stal se oblíbeným a velmi zkušeným "vybavením" těch nejlepších kuchařských mistrů té doby. 

Špičkový pomocník

Kuchynští psi se však proslavili i jinde než v kuchyních 17. století. Často byly předmětem nejrůznějších vtipných příběhů. Jedním z těch, kdo motiv psa běhajícího v kuchyňském kole použil pro svou knihu byl i Edward Jessy

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Spisovatel a autor knihy Anekdoty o psech. "Byli to psi s dlouhým tělem, křivýma nohama a oškliví, s podezřívavým, nešťastným výrazem, jako by byli unaveni úkolem, který měli vykonat, a každou chvíli očekávali, že se jich někdo chopí, aby ho splnili," uvedl Jessey.

Kuchynští psi disponovali různým zbarvením. Byla to malá, ale poměrně zavalitá zvířata. Tím také splňovali předpoklad potřebný pro práci v kuchyni. Museli se vejít do dřevěného kola. To bylo obvykle napojené na řetězy. Rozhýbat ho tedy nebylo jen tak. 

Přesto to tito psi zvládali s přehledem sobě vlastním a kuchařům pomáhali ulevit od kouřící, zpocené a velmi často náročné a únavné práce. Zejména v zámožných rodinách tak byli vítanými společníky, neboť připravit hostinu pro velké množství lidí nebylo snadné. 

Kuchynští psi bravurně opékali nejrůznější druhy mas, která se díky jejich naučenému pohybu nikdy nespálila. Postupem času se tak přítomnost turnerského psa stala v každé dobře fungující kuchyni nezbytností. 

earthlymission.com, jpascual.scienceblog.com, www.metafilter.com