Muž hledal součástky na traktor a našel starý hrnec. Jeho obsah mu vyrazil dech. Podívejte se!

Tereza Malá | 5. 4. 2023

Na poli v Polsku byl před pár dny objeven poklad 1 000 stříbrných mincí ze 17. století. Byl nalezen náhodou, když muž hledal součástky do traktoru. Mince byly zakopané v hrnci v malé jámě a představují fascinující pohled na hospodářské a politické dějiny regionu v 17. století.

Mince nalezl u malé vesnice Zaniówka na východě Polska, nedaleko hranic s Běloruskem a Ukrajinou, Michał Łotys. Hledal za pomoci detektoru součástky k traktoru své sestry. Nutno dodat, že detektor kovů používaný k hledání pohřbených památek bez povolení je v Polsku nelegální… Michalův detektor kovů zachytil signál indikující přítomnost kovu zakopaného v zemi. Místo součástek nalezl 400 let staré mince! Když odstranil ornici, nalezl zde hliněný siwak, tedy lokální tradiční džbán s uchem a úzkým hrdlem.

Łotys ihned po nálezu kontaktoval archeology, kteří farmu navštívili následující den. Mince byly poté opatrně a pečlivě vykopány a převezeny do laboratoře k analýze. Bylo zjištěno, že mince jsou navzdory svému stáří ve výborném stavu a že pocházejí z poloviny 17. století. Byly zakopány záměrně.

Mince z Polska a Litvy

Mince byly raženy v Polsku a Litvě a jejich různorodost naznačuje, že byly sbírány po určitou dobu a nejedná se o jednorázovou událost. Jak uvedl Dariusz Kopciowski, ředitel lublinské agentury pro ochranu kulturního dědictví, v pokladu bylo celkem nalezeno 1 000 polských a litevských měděných mincí ražených v 17. století. Odborníci nakonec odhadli, že poklad čítající asi 1000 měděných mincí, by ve své době stačil na koupi dvou párů bot nebo zhruba 20 galonů piva.

Manželé pleli záhon a zjistili, že léta šlapali po zlatém pokladu. Vědci jsou z nálezu zmatení
Magazín

Manželé pleli záhon a zjistili, že léta šlapali po zlatém pokladu. Vědci jsou z nálezu zmatení

Nález pokladu poskytuje fascinující vhled do hospodářských a politických dějin regionu v 17. století. Polsko bylo v tomto období významnou hospodářskou a vojenskou mocností a nález mincí je dokladem bohatství a prosperity regionu v tomto období.

Mince rovněž umožňují nahlédnout do obchodních sítí regionu v 17. století a naznačují, že v tomto období probíhal mezi těmito zeměmi rozsáhlý obchod a výměna.

Kromě mincí bylo v jámě nalezeno i několik kusů dobové tkaniny.

Muž koupil starý kontejner a zůstal v šoku. Uvnitř se blýskal zlatý poklad za 11 milionů korun
Magazín

Muž koupil starý kontejner a zůstal v šoku. Uvnitř se blýskal zlatý poklad za 11 milionů korun

Odkaz Polsko-litevského společenství

Odborníci zjistili, že většina mincí byla vytvořena v letech 1663 až 1666 a na jejich vzniku se podílely mincovny ve Varšavě, litevském Vilniusu a Brestu. Ač jsou tato města dnes v Bělorusku, tehdy byla součástí Polsko-litevského společenství. Mincím se říkalo "boratynki", podle tehdejšího správce krakovské mincovny Tita Livia Burattiniho, známého vynálezce a polyhistora.

Přestože "boratynki" byly zpočátku oblíbené (byly totiž mnohem výrobně levnější než mince stříbrné), Burattini byl později obviněn ze znehodnocování měděného kovu a velkých zisků. Na dokument o těchto mincích, v polštině, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Mince budou nyní podrobeny dalšímu zkoumání.

www.livescience.com, www.computer-timeline.com, www.thefirstnews.com

Tagy Bělorusko hrnec kovy Litva mince Polsko statek traktor Ukrajina Varšava Vilnius