Loď SS Central America, která vezla zásilku zlata z Kalifornie do New Yorku, se potopila při hurikánu v roce 1857. Více než 425 cestujících a členů posádky přišlo o život, ale také o zlato, které převáželi. Zachránilo se 153 lidí. Zlato se navíc na moři ztratilo. Součástí zásilky byly i rané košile Brooks Brothers a víko od nejstarší známé krabice s pokladem společnosti Wells Fargo.

Vrak byl nalezený v roce 1988 a jeho poklady byly krátce poté vyzdviženy. Všechny tyto předměty, jichž bylo celkem 270, spolu s dalšími nalezenými v lodi, byly pak prodané na aukci za neskutečný milion dolarů. Nejdražší byly právě zmíněné džíny.

Jak vypadaly, se podívejte na videu zde:

Zdroj: Youtube

Nejdražší byly „levisky“

Nález džínsů je důležitým historickým objevem, protože umožňuje nahlédnout do módy a stylu doby zlaté horečky.

V té době se jednalo o pracovní kalhoty horníka. Kalhoty mají poklopec s pěti knoflíky a jsou pokryté černými a hnědými skvrnami z kufru, ve kterém byly nalezené.

Podle historičky společnosti Levi Strauss & Co Tracey Panekové jsou džíny "důkazem trvanlivosti a kvality výrobků Levi's®". Dnes džíny obecně nosí lidé ze všech společenských vrstev, od vysoce postavených manažerů až po teenagery. Stálá obliba značky svědčí o kvalitě a trvanlivosti jejich výrobků.

Džíny odborníci dokázali přesně datovat

Dwight Manley, řídící partner společnosti California Gold Marketing Group, která stojí za nalezenými artefakty, řekl, že „hornické džíny jsou jako první vlajka na Měsíci, historický okamžik v dějinách. Můžeme je přesně datovat, protože víme, že loď Central America se potopila během hurikánu v Atlantském oceánu 12. září 1857. Žádné dřívější džíny s pěti knoflíky se nedochovaly.“

Objev džínoviny také poukazuje na důležitou roli, kterou společnost Levi Strauss & Co. sehrála ve vývoji americké módy. Džíny Levi's® byly poprvé vytvořené v 70. letech 19. století a rychle se staly oblíbenou volbou mezi horníky, kovboji a dalšími pracujícími Američany.

První džíny byly jiné než dnešní

Samotné džíny jsou z odolné džínoviny, mají měděné nýty a zapínání na knoflíky. Jsou na hony vzdálené moderním, masově vyráběným džínům, které jsou dnes naprosto nezbytnou součástí každého šatníku. Kvalita džínoviny a konstrukce džínsů svědčí o zručnosti a řemeslném umění raného amerického textilního průmyslu.

Bob Evans, hlavní vědecký pracovník všech podmořských záchranných misí, řekl, že předměty se mohou sice zdát obyčejné, ale podávají důležité svědectví své doby, od cestujících a posádky, přes dělníky na zlatých polích až po obyvatele San Franciska z vyšší společnosti.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.smithsonianmag.com