Toto je rekonstrukce podoby nejkrásnější ženy renesance. Skvostnější tvář byste nenašli ani nyní

Natálie Borůvková | 10. 5. 2023

Přezdívali ji la bella Simonetta neboli krásná Simonetta. Byla ženou tak nádhernou, že se do ní údajně zamiloval sám slavný malíř Sandro Botticelli. Podívejte se na rekonstrukci nejkrásnější ženy renesance. Znáte ji! Skvostnější tvář byste nenašli ani nyní. 

Krásná Simonetta

Simonetta Cattaneo de Vespucci byla manželkou italského šlechtice Marca Vespucciho z Florencie. Spekuluje se, že byla také milenkou Giuliana de' Medici, mladšího bratra Lorenza Nádherného

To, co ji ale skutečně proslavilo, byla její krása. Díky ní byla Simonetta proslulá a činila z ní největší krásku své doby ve Florencii. Důkazem, jak mocná byla krása této ženy, svědčí i zájem malířů zachytit ji na své plátno. 

Simonettu vyobrazil Piere di Cosimo. Na svém Portrétu Simonetty Vespucci zobrazil Simonettu jako Kleopatru. Na její počest vzniklo také nespočet básní a pláten mnoha dalších malířů.

Simonetta narozená v roce 1453 v Ligurii pocházela z rodiny janovského šlechtice Gaspareho Cattanea Della Volty. Krásu zdědila pravděpodobně po své matce Cattocchie Spinole de Candie

Venuše renesance

V patnácti letech se Simonetta provdala za Marca Vespucciho, syna Piera. Vzdáleného bratrance slavného florentského cestovatele a kartografa Ameriga Vespucciho. Již tehdy byla tak krásná, že se jí přezdívalo Venuše renesance.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv se může zdát, že šlo o sňatek z rozumu, protože Marcova rodina byla zámožná, není tomu tak. Marco byl do Simonetty skutečně zamilovaný. Seznámili se v Janově, kde Marco studoval Banco di San Giorgio. 

Jejich štěstí však netrvalo dlouho. V roce 1476 Simonetta Vespucci zemřela. Důvodem jejího skonu byla s velkou pravděpodobností plicní tuberkulóza. V době smrti jí bylo pouhých dvaadvacet let. 

Marco však dlouho nezahálel. Pouhý rok po její smrti se znovu oženil. Nad její smrtí údajně truchlilo celé město a tisíce lidí následovaly její rakev během pohřbu. 

Vědci nyní zrekonstruovali její tvář, aby se podívali, zda byla Simonetta skutečně tak krásná, jak dokládají její obrazy. Žasli údivem. Skvostnější tvář byste nenašli ani nyní. 

Pohlédněte do uhrančivých očí krásné šamanky z pravěku. Vědcům se povedla úžasná rekonstrukce
Historie

Pohlédněte do uhrančivých očí krásné šamanky z pravěku. Vědcům se povedla úžasná rekonstrukce

Sám Botticelli chtěl zanést její nádhernou tvář na plátno. Obraz Zrození Venuše sice dokončil až 9 let po její smrti, Simonettu však zachytil v celé její kráse.

Toto je rekonstrukce tváře Anny Klévské. Jindřich VIII. ji zapudil kvůli ošklivosti. Dnes by byla modelka
Magazín

Toto je rekonstrukce tváře Anny Klévské. Jindřich VIII. ji zapudil kvůli ošklivosti. Dnes by byla modelka

Spekuluje se, že to byl sám slavný Botticelli, koho uchvátil Simonettin nádherný vzhled. Na důkaz lásky k této ženě si přál být pohřbený u jejích nohou v kostele Ognissanti. Farním kostele Vespucciů ve Florencii. Jeho přání se splnilo o 34 let později, když v roce 1510 zemřel.

Zdroje: womennart.com, en.wikipedia.org, www.virtualuffizi.com

Tagy Amerigo Vespucci Florencie Kleopatra krása Ligurie malíř plátno rekonstrukce renesance Sandro Botticelli Simonetta Vespucciová smrt